RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-11
RSK-nr enhet: ST
Pumpstation med dubbla enkanals-impeller/pumpar för avloppsvatten, 3,0 400 V
Pumpstation med dubbla enkanals-impeller/pumpar för avloppsvatten, 3,0 400 V
| RSK-nummer | 5886284 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanicubic 2 SC 3.0 T |
| GTIN | 3308815079073 |
| Produkt | Avloppspumpstation |
| Produktnamn | Sanicubic 2 SC 3.0 T |
| Dimension | inl 1x150, utl 1x100 |
| Storlek | 1540x1030x1125mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | H=10m,Q=120m3/h,T=max55°C |
| Effekt/Eldata | 400V 4000W |
| Funktion | för dränering av avloppsvatten |
| Utförande | två-kanals impellerpump |
|---|---|
| Färg | svart/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | IP57 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanicubic 2 SC 3.0 T |
|---|
| GTIN | 3308815079073 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Volym behållare/tank | 1000 l |
| Antal pumpar | 2 |
| Max. flödeskapacitet | 120 m³/h |
| Max. statisk höjd | 10 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 3,5 m |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 6,9 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 4 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Nominellt driftläge | S3-25% |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 150 |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 100 mm |
| Med avluftning | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP57 |
| Bredd | 1565 mm |
| Djup | 1103 mm |
| Höjd | 1125 mm |
| Max. partikelstorlek | 80 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815079073 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2000 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 1300 | ||
| Vikt (kg) | 390 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5886284.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5886284.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5886284.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5886284.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5886284.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_237_5886284.pdf |
| RSK-nummer | 5886284 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanicubic 2 SC 3.0 T |
| GTIN | 3308815079073 |
| Produkt | Avloppspumpstation |
| Produktnamn | Sanicubic 2 SC 3.0 T |
| Dimension | inl 1x150, utl 1x100 |
| Storlek | 1540x1030x1125mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | H=10m,Q=120m3/h,T=max55°C |
| Effekt/Eldata | 400V 4000W |
| Funktion | för dränering av avloppsvatten |
| Utförande | två-kanals impellerpump |
|---|---|
| Färg | svart/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | IP57 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanicubic 2 SC 3.0 T |
|---|
| GTIN | 3308815079073 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Volym behållare/tank | 1000 l |
| Antal pumpar | 2 |
| Max. flödeskapacitet | 120 m³/h |
| Max. statisk höjd | 10 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 3,5 m |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 6,9 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 4 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Nominellt driftläge | S3-25% |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 150 |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 100 mm |
| Med avluftning | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP57 |
| Bredd | 1565 mm |
| Djup | 1103 mm |
| Höjd | 1125 mm |
| Max. partikelstorlek | 80 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815079073 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2000 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 1300 | ||
| Vikt (kg) | 390 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5886284.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5886284.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5886284.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5886284.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5886284.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_237_5886284.pdf |