Inlagd: 2013-08-26
RSK-nr enhet: ST
Purus Line 800 är en designgolvbrunn med 75 mm bottenutlopp för installation i träbjälklag eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med rostfri klämring, urtagbart golvbrunnsvattenlås NOOD, hårsil, rostfri ram och monteringskit. Golvbrunnsvattenlåset NOOD hindrar luktspridning även om vattenlåset torkar ut. Designgolvbrunnen kan monteras vid vägg eller fritt i golvet. Golvbrunnssil för Purus Line säljs separat.
Purus Line 800 är en designgolvbrunn med 75 mm bottenutlopp för installation i träbjälklag eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med rostfri klämring, urtagbart golvbrunnsvattenlås NOOD, hårsil, rostfri ram och monteringskit. Golvbrunnsvattenlåset NOOD hindrar luktspridning även om vattenlåset torkar ut. Designgolvbrunnen kan monteras vid vägg eller fritt i golvet. Golvbrunnssil för Purus Line säljs separat.
| RSK-nummer | 7114649 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7114649 |
| GTIN | 7394000216343 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Purus Line utan sil 800 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | 800x70mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | med ram utan sil |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS/PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | SS-EN1253-1 |
| Övrig info | silmönster beställs separat |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114649 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7114649 |
|---|
| GTIN | 7394000216343 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114649 |
|---|
| Riktning utlopp | Vertikal |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000216343 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 863 | ||
| Bredd (mm) | 243 | ||
| Höjd (mm) | 134 | ||
| Vikt (kg) | 3,052 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1082 | ||
| Vikt (kg) | 89,092 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1082 | ||
| Vikt (kg) | 89,092 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7114649.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7114649.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=NpEgZbEczIg |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7114649.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7114649.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7114649.pdf |
| RSK-nummer | 7114649 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7114649 |
| GTIN | 7394000216343 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Purus Line utan sil 800 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | 800x70mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | med ram utan sil |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS/PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | SS-EN1253-1 |
| Övrig info | silmönster beställs separat |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114649 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7114649 |
|---|
| GTIN | 7394000216343 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114649 |
|---|
| Riktning utlopp | Vertikal |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000216343 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 863 | ||
| Bredd (mm) | 243 | ||
| Höjd (mm) | 134 | ||
| Vikt (kg) | 3,052 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1082 | ||
| Vikt (kg) | 89,092 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1082 | ||
| Vikt (kg) | 89,092 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7114649.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7114649.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=NpEgZbEczIg |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7114649.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7114649.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7114649.pdf |