Inlagd: 2013-08-26
RSK-nr enhet: ST
Purus Line 900 är en designgolvbrunn 50 mm sidoutlopp med låg bygghöjd på 59 mm för installation i betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med rostfri klämring, urtagbart golvbrunnsvattenlås NOOD, hårsil, rostfri ram och monteringskit. Golvbrunnsvattenlåset NOOD hindrar luktspridning även om vattenlåset torkar ut. Designgolvbrunnen kan monteras vid vägg eller fritt i golvet. Golvbrunnssil för Purus Line säljs separat.
Purus Line 900 är en designgolvbrunn 50 mm sidoutlopp med låg bygghöjd på 59 mm för installation i betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med rostfri klämring, urtagbart golvbrunnsvattenlås NOOD, hårsil, rostfri ram och monteringskit. Golvbrunnsvattenlåset NOOD hindrar luktspridning även om vattenlåset torkar ut. Designgolvbrunnen kan monteras vid vägg eller fritt i golvet. Golvbrunnssil för Purus Line säljs separat.
| RSK-nummer | 7114632 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7114632 |
| GTIN | 7394000216473 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Purus Line utan sil 900 |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | 900x70mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp, lågbyggande |
| Utförande | med ram utan sil |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS/PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | SS-EN1253-1 |
| Övrig info | silmönster beställs separat |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114632 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7114632 |
|---|
| GTIN | 7394000216473 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114632 |
|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000216473 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1068 | ||
| Bredd (mm) | 251 | ||
| Höjd (mm) | 146 | ||
| Vikt (kg) | 3,094 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1166 | ||
| Vikt (kg) | 89,974 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1166 | ||
| Vikt (kg) | 89,974 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7114632.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7114632.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=NpEgZbEczIg |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7114632.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7114632.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7114632.pdf |
| RSK-nummer | 7114632 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7114632 |
| GTIN | 7394000216473 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Purus Line utan sil 900 |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | 900x70mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp, lågbyggande |
| Utförande | med ram utan sil |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS/PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | SS-EN1253-1 |
| Övrig info | silmönster beställs separat |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114632 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7114632 |
|---|
| GTIN | 7394000216473 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7114632 |
|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000216473 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1068 | ||
| Bredd (mm) | 251 | ||
| Höjd (mm) | 146 | ||
| Vikt (kg) | 3,094 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1166 | ||
| Vikt (kg) | 89,974 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 21 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1166 | ||
| Vikt (kg) | 89,974 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7114632.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7114632.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=NpEgZbEczIg |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7114632.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7114632.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7114632.pdf |