Inlagd: 2007-05-03
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn med extremt låg bygghöjd (86 mm). Endast för installation i betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med klämring, dock utan golvbrunnssil för anslutning mot plastmatta som tätskikt och ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. Golvbrunnen kan vid behov förses med förhöjningsring. Golvbrunnen levereras med: grå klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål och O-ring. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
Golvbrunn med extremt låg bygghöjd (86 mm). Endast för installation i betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med klämring, dock utan golvbrunnssil för anslutning mot plastmatta som tätskikt och ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. Golvbrunnen kan vid behov förses med förhöjningsring. Golvbrunnen levereras med: grå klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål och O-ring. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
| RSK-nummer | 7113158 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113158 |
| GTIN | 7330710111349 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | 86:an |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp, lågbyggande |
| Utförande | utan sil |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7113158-86an-75 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113158 |
|---|
| GTIN | 7330710111349 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7113158-86an-75 |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Övrigt |
| Låsbart galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710111349 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 0,41 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113139.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7113155.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_7113158.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00013 v3.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_117_7113158.pdf |
| RSK-nummer | 7113158 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113158 |
| GTIN | 7330710111349 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | 86:an |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp, lågbyggande |
| Utförande | utan sil |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7113158-86an-75 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113158 |
|---|
| GTIN | 7330710111349 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7113158-86an-75 |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Övrigt |
| Låsbart galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710111349 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 0,41 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113139.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7113155.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_7113158.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00013 v3.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_117_7113158.pdf |