Avaktiverad 2021-06-07
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2016-10-13
RSK-nr enhet: ST
Purusränna 100, golvränna med brunnsunderdel enligt SS-EN 1253, för ingjutning, tillverkad i syrafast rostfritt stål. För klinkergolv, med fläns för limning av tätskikt, i bl.a. dusch- och badmiljöer. 2000x100 mm överdel med rfr K3 silplåt 'Chess'. 75mm syrafast rostfritt sidoutlopp i mitten. Inklusive urtagbart vattenlås och täcksil. Total bygghöjd=174mm
Purusränna 100, golvränna med brunnsunderdel enligt SS-EN 1253, för ingjutning, tillverkad i syrafast rostfritt stål. För klinkergolv, med fläns för limning av tätskikt, i bl.a. dusch- och badmiljöer. 2000x100 mm överdel med rfr K3 silplåt 'Chess'. 75mm syrafast rostfritt sidoutlopp i mitten. Inklusive urtagbart vattenlås och täcksil. Total bygghöjd=174mm
| RSK-nummer | 7110606 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PRK141200CML |
| GTIN | 7394000409035 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | 2000x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp, klinker m limfläns |
| Utförande | rostfri K3 silplåt Chess |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | 75mm sidoutlopp i mitten |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PRK141200CML |
|---|
| GTIN | 7394000409035 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 2091 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 14,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7110579.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |
| RSK-nummer | 7110606 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PRK141200CML |
| GTIN | 7394000409035 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | 2000x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp, klinker m limfläns |
| Utförande | rostfri K3 silplåt Chess |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | 75mm sidoutlopp i mitten |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PRK141200CML |
|---|
| GTIN | 7394000409035 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 2091 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 14,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7110579.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |