Inlagd: 2005-11-16
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunnsfixtur ska användas för montering och fixering av golvbrunnar i betongbjälklag enligt gällande branschregler så att denna enkelt hamnar i rätt höjd och i våg. I de fall en brunn bilas ur kan det vara lämpligt att fixera brunnen på annat sätt. Golvbrunnsfixturen uppfyller kraven i Branschregler Säker Vatteninstallation på en exakt fixering av golvbrunnen i höjd och våg vid ingjutning i betongbjälklag. Golvbrunnsfixturen passar till de flesta golvbrunnar med 190-220 mm fläns. Golvbrunnsfixturen sätts enkelt ihop av fyra delar och skruvas eller skjuts fast i filigranplattan, gjutformen eller i cellplastisoleringen. Golvbrunnsfixturen består av: Basplatta, 3 st röda justeringsben och spännband. Uppfyller rekommenderade toleranskrav på +/- 4 mm i avsättningshöjd och +/- 2 mm i våg vid montering av golvbrunnar.
Golvbrunnsfixtur ska användas för montering och fixering av golvbrunnar i betongbjälklag enligt gällande branschregler så att denna enkelt hamnar i rätt höjd och i våg. I de fall en brunn bilas ur kan det vara lämpligt att fixera brunnen på annat sätt. Golvbrunnsfixturen uppfyller kraven i Branschregler Säker Vatteninstallation på en exakt fixering av golvbrunnen i höjd och våg vid ingjutning i betongbjälklag. Golvbrunnsfixturen passar till de flesta golvbrunnar med 190-220 mm fläns. Golvbrunnsfixturen sätts enkelt ihop av fyra delar och skruvas eller skjuts fast i filigranplattan, gjutformen eller i cellplastisoleringen. Golvbrunnsfixturen består av: Basplatta, 3 st röda justeringsben och spännband. Uppfyller rekommenderade toleranskrav på +/- 4 mm i avsättningshöjd och +/- 2 mm i våg vid montering av golvbrunnar.
| RSK-nummer | 7133915 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7133915 |
| GTIN | 7330710420311 |
| Produkt | Golvbrunnsfixtur |
| Produktnamn | - |
| Dimension | Ø190-Ø220mm |
| Storlek | max montagehöjd 260mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för golvbrunnar Ø190-Ø220mm |
| Utförande | med basplatta och 3st ben |
|---|---|
| Färg | röd/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-tillbehoer/7133915 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7133915 |
|---|
| GTIN | 7330710420311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-tillbehoer/7133915 |
|---|
| Material | ABS (akrylnitrilbutadienstyren) |
|---|---|
| Ytskydd | Övrigt |
| Med platta | Ja |
| Form platta | Övrigt |
| Längd ben | 250 mm |
| Antal ben | 3 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710420311 | ||
| Förpackningstyp | Krympfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 0,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 4,2 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 288 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 120 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7133915.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00006 v2.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000414.pdf |
| RSK-nummer | 7133915 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7133915 |
| GTIN | 7330710420311 |
| Produkt | Golvbrunnsfixtur |
| Produktnamn | - |
| Dimension | Ø190-Ø220mm |
| Storlek | max montagehöjd 260mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för golvbrunnar Ø190-Ø220mm |
| Utförande | med basplatta och 3st ben |
|---|---|
| Färg | röd/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-tillbehoer/7133915 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7133915 |
|---|
| GTIN | 7330710420311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-tillbehoer/7133915 |
|---|
| Material | ABS (akrylnitrilbutadienstyren) |
|---|---|
| Ytskydd | Övrigt |
| Med platta | Ja |
| Form platta | Övrigt |
| Längd ben | 250 mm |
| Antal ben | 3 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710420311 | ||
| Förpackningstyp | Krympfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 0,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 4,2 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 288 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 120 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7133915.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00006 v2.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000414.pdf |