Inlagd: 2003-12-02
RSK-nr enhet: ST
Översvämningsskydd Safe klinker har ett 50 mm bottenutlopp och är anpassad ör oavsiktlig utströmning av vatten. Översvämningsskyddet Safe med limfläns levereras med urtagbar automatisk luktspärr, klinkerram och spaltsil. Den automatiska luktspärren förhindrar att dålig lukt sprids från avloppssystemet även om luktspärren inte har vatten. Översvämningsskyddet får inte användas som vanlig golvbrunn, men kan placeras under diskbänk, ismaskin i kök eller dylikt.
Översvämningsskydd Safe klinker har ett 50 mm bottenutlopp och är anpassad ör oavsiktlig utströmning av vatten. Översvämningsskyddet Safe med limfläns levereras med urtagbar automatisk luktspärr, klinkerram och spaltsil. Den automatiska luktspärren förhindrar att dålig lukt sprids från avloppssystemet även om luktspärren inte har vatten. Översvämningsskyddet får inte användas som vanlig golvbrunn, men kan placeras under diskbänk, ismaskin i kök eller dylikt.
| RSK-nummer | 7138440 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7138440 |
| GTIN | 7394000204401 |
| Produkt | Översvämningsskydd |
| Produktnamn | Översvämningsskydd Safe |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | 194x194x85mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | med klinkerram |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7138440 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7138440 |
|---|
| GTIN | 7394000204401 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7138440 |
|---|
| Sandbelagd | Nej |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000204401 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 196 | ||
| Bredd (mm) | 196 | ||
| Höjd (mm) | 92 | ||
| Vikt (kg) | 0,364 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 190 | ||
| Vikt (kg) | 3,97 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 600 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1094 | ||
| Vikt (kg) | 183,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7138440.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7138440.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_140_7138440.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7138440.pdf |
| RSK-nummer | 7138440 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7138440 |
| GTIN | 7394000204401 |
| Produkt | Översvämningsskydd |
| Produktnamn | Översvämningsskydd Safe |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | 194x194x85mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | med klinkerram |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7138440 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7138440 |
|---|
| GTIN | 7394000204401 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7138440 |
|---|
| Sandbelagd | Nej |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000204401 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 196 | ||
| Bredd (mm) | 196 | ||
| Höjd (mm) | 92 | ||
| Vikt (kg) | 0,364 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 190 | ||
| Vikt (kg) | 3,97 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 600 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1094 | ||
| Vikt (kg) | 183,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7138440.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7138440.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_140_7138440.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7138440.pdf |