RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-06-08
RSK-nr enhet: ST
ACO Drain, Multiline Seal in V100S 0.0 - Ränna 1,0 meter utan fall med integrerad gummitätning och förzinkad stålkant. Bedömd av Byggvarubedömningen och SundaHus.
ACO Drain, Multiline Seal in V100S 0.0 - Ränna 1,0 meter utan fall med integrerad gummitätning och förzinkad stålkant. Bedömd av Byggvarubedömningen och SundaHus.
| RSK-nummer | 2919277 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2003165 |
| GTIN | 4002626363237 |
| Produkt | Ränna |
| Produktnamn | ACO Multiline Seal in V100S |
| Dimension | - |
| Storlek | 1000x135mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | samla upp och leda ytvatten |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | natur |
| Ytbehandling | förzinkad stålkant |
| Material | polymerbetong |
| Standard | SS-EN 1433 |
| Övrig info | med integrerad gummi tätning |
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2003165 |
|---|
| GTIN | 4002626363237 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Anslutning | Övrigt |
| Anslutningsplacering | Övrigt |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 600 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | E-600 |
| Max. kapacitet | 5,8 l/s |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 1000 mm |
| Inbyggnadsbredd | 135 mm |
| Bredd (innermått) | 100 mm |
| Med galler | Nej |
| Med kantprofil/sargprofil | Ja |
| Material kantprofil/sargprofil | Stål |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 123 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_185_2919277.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_185_2919279.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_185_2919319.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=pFdIBI4E2Gg |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5565337200-00032 v2.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_185_2919277.pdf |
| RSK-nummer | 2919277 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2003165 |
| GTIN | 4002626363237 |
| Produkt | Ränna |
| Produktnamn | ACO Multiline Seal in V100S |
| Dimension | - |
| Storlek | 1000x135mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | samla upp och leda ytvatten |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | natur |
| Ytbehandling | förzinkad stålkant |
| Material | polymerbetong |
| Standard | SS-EN 1433 |
| Övrig info | med integrerad gummi tätning |
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2003165 |
|---|
| GTIN | 4002626363237 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Anslutning | Övrigt |
| Anslutningsplacering | Övrigt |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 600 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | E-600 |
| Max. kapacitet | 5,8 l/s |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 1000 mm |
| Inbyggnadsbredd | 135 mm |
| Bredd (innermått) | 100 mm |
| Med galler | Nej |
| Med kantprofil/sargprofil | Ja |
| Material kantprofil/sargprofil | Stål |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 123 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_185_2919277.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_185_2919279.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_185_2919319.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=pFdIBI4E2Gg |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5565337200-00032 v2.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_185_2919277.pdf |