RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-07-17
RSK-nr enhet: ST
Förtennad avzinkningshärdig mässing med presshylsa av rostfritt stål. Kopplingarna har pressanslag, press och färgdimensionsindikering. Kopplingarna har inget krav på gradning av röret innan kopplingen förs på röret. Gänga enligt SS-EN10226-1
Förtennad avzinkningshärdig mässing med presshylsa av rostfritt stål. Kopplingarna har pressanslag, press och färgdimensionsindikering. Kopplingarna har inget krav på gradning av röret innan kopplingen förs på röret. Gänga enligt SS-EN10226-1
| RSK-nummer | 1896533 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1070531 |
| GTIN | 6414905218516 |
| Produkt | Vinkelövergång |
| Produktnamn | S-Press PLUS Vinkel utv gäng |
| Dimension | 16mm x R10 x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | ISO 21003 |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1070531 |
|---|
| GTIN | 6414905218516 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Vinkel/Böj |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | 3/8" (10) |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd anslutning 1 | 37 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 17 mm |
| Längd anslutning 2 | 27 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 13 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 45 | ||
| Bredd (mm) | 22 | ||
| Höjd (mm) | 38 | ||
| Vikt (kg) | 0,054 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | 06414905634972 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 176 | ||
| Bredd (mm) | 67 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 1,118 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | 06414905424207 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 179 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 4,672 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 7 680 | ||
| GTIN FP | 06414905294794 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 714 | ||
| Vikt (kg) | 473 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_1899410.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00061 v6.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001068.pdf |
| RSK-nummer | 1896533 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1070531 |
| GTIN | 6414905218516 |
| Produkt | Vinkelövergång |
| Produktnamn | S-Press PLUS Vinkel utv gäng |
| Dimension | 16mm x R10 x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | ISO 21003 |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1070531 |
|---|
| GTIN | 6414905218516 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Vinkel/Böj |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | 3/8" (10) |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd anslutning 1 | 37 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 17 mm |
| Längd anslutning 2 | 27 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 13 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 45 | ||
| Bredd (mm) | 22 | ||
| Höjd (mm) | 38 | ||
| Vikt (kg) | 0,054 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | 06414905634972 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 176 | ||
| Bredd (mm) | 67 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 1,118 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | 06414905424207 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 179 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 4,672 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 7 680 | ||
| GTIN FP | 06414905294794 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 714 | ||
| Vikt (kg) | 473 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_1899410.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00061 v6.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001068.pdf |