RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-12-06
RSK-nr enhet: ST
Fränkische Alpex L rak presskoppling. Material PPSU.
Fränkische Alpex L rak presskoppling. Material PPSU.
| RSK-nummer | 1879073 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 88440100 |
| GTIN | - |
| Produkt | Muff |
| Produktnamn | Fränkische Alpex L |
| Dimension | 40x3,5mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog för kompositrör |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | PPSU |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | http://www.rethermkruge.se/selection#query=1879073 |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 88440100 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.rethermkruge.se/selection#query=1879073 |
|---|
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
|---|---|
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Pressmuff |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 70 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 92 | ||
| Bredd (mm) | 47 | ||
| Höjd (mm) | 47 | ||
| Vikt (kg) | 0,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_198_1807950.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_198_1879073_gruppfil.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000609.pdf |
| RSK-nummer | 1879073 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 88440100 |
| GTIN | - |
| Produkt | Muff |
| Produktnamn | Fränkische Alpex L |
| Dimension | 40x3,5mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog för kompositrör |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | PPSU |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | http://www.rethermkruge.se/selection#query=1879073 |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 88440100 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.rethermkruge.se/selection#query=1879073 |
|---|
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
|---|---|
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Pressmuff |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 70 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 92 | ||
| Bredd (mm) | 47 | ||
| Höjd (mm) | 47 | ||
| Vikt (kg) | 0,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_198_1807950.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_198_1879073_gruppfil.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000609.pdf |