Inlagd: 2017-10-27
RSK-nr enhet: ST
Pressrördelar / Presskopplingar M-Profil för värmesystem samt oljefria tryckluftssystem. Utrustade med O-ring i EPDM. Dimensionerna 42 till 108 mm ska pressas med slinga. Accepterad monteringsanvisning 2021:1 enligt Säker Vatteninstallation. Max. temperatur: 110 °C Läckageindikering opressad: Ja Pressindikering: Ja Max temperatur, kontinuerlig/tillfällig: Värmevatten: 110/110 °C Tryckluft: 30/60 °C Kyla: -20/-30 °C Max tryck, kontinuerlig/tillfällig 12-54 mm: Tryckluft/kyla: 10/16 bar Värmevatten: 6/16 bar Max tryck, kontinuerlig/tillfällig 76-108 mm: Tryckluft/kyla: 10/10 bar Värmevatten: 6/10 bar
Pressrördelar / Presskopplingar M-Profil för värmesystem samt oljefria tryckluftssystem. Utrustade med O-ring i EPDM. Dimensionerna 42 till 108 mm ska pressas med slinga. Accepterad monteringsanvisning 2021:1 enligt Säker Vatteninstallation. Max. temperatur: 110 °C Läckageindikering opressad: Ja Pressindikering: Ja Max temperatur, kontinuerlig/tillfällig: Värmevatten: 110/110 °C Tryckluft: 30/60 °C Kyla: -20/-30 °C Max tryck, kontinuerlig/tillfällig 12-54 mm: Tryckluft/kyla: 10/16 bar Värmevatten: 6/16 bar Max tryck, kontinuerlig/tillfällig 76-108 mm: Tryckluft/kyla: 10/10 bar Värmevatten: 6/10 bar
| RSK-nummer | 1544920 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 8030662283314 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | Altech Press M-profil ELFZ |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar, max temp +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog värme/kyla |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | elförzinkad |
| Material | stål DIN 2393 |
| Standard | pressverktyg M |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 8030662283314 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 34.2 (1.0034) |
| Ytskydd anslutning 1 | Galvaniserad/Elförzinkad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 28 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | M |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Längd anslutning 1 | 42 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 20 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 110 °C |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 16 bar |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 37 | ||
| Bredd (mm) | 37 | ||
| Höjd (mm) | 32 | ||
| Vikt (kg) | 0,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_1182863.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_212_1182863.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_1182863.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00137 v9.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_1440392.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000225.pdf |
| RSK-nummer | 1544920 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 8030662283314 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | Altech Press M-profil ELFZ |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar, max temp +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog värme/kyla |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | elförzinkad |
| Material | stål DIN 2393 |
| Standard | pressverktyg M |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 8030662283314 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 34.2 (1.0034) |
| Ytskydd anslutning 1 | Galvaniserad/Elförzinkad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 28 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | M |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Längd anslutning 1 | 42 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 20 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 110 °C |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 16 bar |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 37 | ||
| Bredd (mm) | 37 | ||
| Höjd (mm) | 32 | ||
| Vikt (kg) | 0,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_1182863.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_212_1182863.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_1182863.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00137 v9.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_1440392.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000225.pdf |