Avaktiverad 2025-09-01
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2011-06-30
RSK-nr enhet: ST
VATETTE Badrumsfördelare avsedd för montering på väggbricka under tvättställ i badrum.
VATETTE Badrumsfördelare avsedd för montering på väggbricka under tvättställ i badrum.
| RSK-nummer | 1878213 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FG039826608 |
| GTIN | 7393792104029 |
| Produkt | Badrumsfördelare |
| Produktnamn | Vatette Badrumsfördelare 15mm |
| Dimension | 15mm |
| Storlek | 195x148x105 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp max +100°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för Vatette väggbricka |
| Utförande | 1-rör med kulventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FG039826608 |
|---|
| GTIN | 7393792104029 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 8 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 15 mm |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 15 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutning 3 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Max. differenstryck vid 20°C | 10 bar |
| Ytskydd | Förkromad |
| Fullt genomlopp | Nej |
| Borrning kula | T-borrning |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393792104029 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 45 | ||
| Bredd (mm) | 50 | ||
| Höjd (mm) | 20 | ||
| Vikt (kg) | 0,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_1878213.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00016 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_1807254.pdf |
| RSK-nummer | 1878213 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FG039826608 |
| GTIN | 7393792104029 |
| Produkt | Badrumsfördelare |
| Produktnamn | Vatette Badrumsfördelare 15mm |
| Dimension | 15mm |
| Storlek | 195x148x105 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp max +100°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för Vatette väggbricka |
| Utförande | 1-rör med kulventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FG039826608 |
|---|
| GTIN | 7393792104029 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 8 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 15 mm |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 15 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutning 3 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Max. differenstryck vid 20°C | 10 bar |
| Ytskydd | Förkromad |
| Fullt genomlopp | Nej |
| Borrning kula | T-borrning |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393792104029 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 45 | ||
| Bredd (mm) | 50 | ||
| Höjd (mm) | 20 | ||
| Vikt (kg) | 0,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_1878213.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00016 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_1807254.pdf |