Inlagd: 2017-12-18
RSK-nr enhet: ST
Altech Flexi anslutningsslang för tappvattensystem. Slang av PE-RT rostfri omflätning. Koppling i AZH-mässing CW626N (avzinkad). Invändigt gängade löpmuttrar. Temperaturområde 0–70 °C. Tillfällig maximal temperatur 90 °C. Max tryck: 10 bar. Flöde 120 liter/minut.
Altech Flexi anslutningsslang för tappvattensystem. Slang av PE-RT rostfri omflätning. Koppling i AZH-mässing CW626N (avzinkad). Invändigt gängade löpmuttrar. Temperaturområde 0–70 °C. Tillfällig maximal temperatur 90 °C. Max tryck: 10 bar. Flöde 120 liter/minut.
| RSK-nummer | 8428341 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508051202 |
| Produkt | Anslutningsslang |
| Produktnamn | Altech Flexislang Tappvatten |
| Dimension | G20 |
| Storlek | L=600mm |
| Tryck/Flöde/Temp | max 10bar, 120l/m, 0-70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | rak, för tappvatten |
| Utförande | invändigt gängade löpmuttrar |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | rostfri omflätning |
| Material | PE-RT/rfr stål/AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508051202 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Slang innerdiameter | 18 mm |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Anslutningstyp anslutning 1 | Rak |
| Anslutning 2 | Invändig gänga |
| Dimension anslutning 2 | 3/4" (20) |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Anslutningstyp anslutning 2 | Rak |
| Lämplig för varmvatten | Ja |
| Lämplig för kylt vatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Nej |
| Lämplig för glykol | Nej |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Lämplig för olja | Nej |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Max. tryck | 10 bar |
| Med omflätning | Ja |
| Omflätning galvaniserad | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Längd | 600 mm |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 638 | ||
| Bredd (mm) | 48 | ||
| Höjd (mm) | 48 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_5060877.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00641 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_8428331.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001141.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_212_5060877.pdf |
| RSK-nummer | 8428341 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508051202 |
| Produkt | Anslutningsslang |
| Produktnamn | Altech Flexislang Tappvatten |
| Dimension | G20 |
| Storlek | L=600mm |
| Tryck/Flöde/Temp | max 10bar, 120l/m, 0-70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | rak, för tappvatten |
| Utförande | invändigt gängade löpmuttrar |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | rostfri omflätning |
| Material | PE-RT/rfr stål/AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508051202 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Slang innerdiameter | 18 mm |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Anslutningstyp anslutning 1 | Rak |
| Anslutning 2 | Invändig gänga |
| Dimension anslutning 2 | 3/4" (20) |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Anslutningstyp anslutning 2 | Rak |
| Lämplig för varmvatten | Ja |
| Lämplig för kylt vatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Nej |
| Lämplig för glykol | Nej |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Lämplig för olja | Nej |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Max. tryck | 10 bar |
| Med omflätning | Ja |
| Omflätning galvaniserad | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Längd | 600 mm |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 638 | ||
| Bredd (mm) | 48 | ||
| Höjd (mm) | 48 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_5060877.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00641 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_8428331.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001141.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_212_5060877.pdf |