RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-04-01
RSK-nr enhet: ST
Våtrumskassett för snabbt och säkert stambyte i fastighet, modell fristående vänster. Stomme i vitlackerat stål 2150 mm hög och 690 mm bred. Levereras komplett med monterad avloppsstam, spigot valvgenomföring, konsol förberedd för vattenmätning, dragna och täthetskontrollerade internrör med önskat vattenuttag, spolcistern 4/6L för WC. Sitthöjd för WC är 450 mm. Stamrör för tappvatten och VVC med isolering. KV stam förlagd i sidoförlängning avdelad mot kassettens huvuddel med isoleringsskiva. Inspektionslucka i vitlackerat stål med enkel/dubbelspolning. Väggmall för upphängning samt mall för håltagning till stammar. Färdigkapade och hålade våtrumsskivor för kakelbeklädnad alternativt beklädnad i plåt. Våra våtrumskassetter är anpassade enligt BBR och säkervatten. Typgodkänd valvgenomföring för anslutning mot över 20 tätskiktssystem.
Våtrumskassett för snabbt och säkert stambyte i fastighet, modell fristående vänster. Stomme i vitlackerat stål 2150 mm hög och 690 mm bred. Levereras komplett med monterad avloppsstam, spigot valvgenomföring, konsol förberedd för vattenmätning, dragna och täthetskontrollerade internrör med önskat vattenuttag, spolcistern 4/6L för WC. Sitthöjd för WC är 450 mm. Stamrör för tappvatten och VVC med isolering. KV stam förlagd i sidoförlängning avdelad mot kassettens huvuddel med isoleringsskiva. Inspektionslucka i vitlackerat stål med enkel/dubbelspolning. Väggmall för upphängning samt mall för håltagning till stammar. Färdigkapade och hålade våtrumsskivor för kakelbeklädnad alternativt beklädnad i plåt. Våra våtrumskassetter är anpassade enligt BBR och säkervatten. Typgodkänd valvgenomföring för anslutning mot över 20 tätskiktssystem.
| RSK-nummer | 7955805 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 690VKSCFV |
| GTIN | - |
| Produkt | Våtrumskassett |
| Produktnamn | BA 690 VK Spigot Certus FV |
| Dimension | - |
| Storlek | 2150x690x230mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för stambyte |
| Utförande | fristående vänster |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | för kakel eller plåtfront |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 690VKSCFV |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Tillämpning | Vägghängd WC |
| Med sidoplåtar | Ja |
| Med täckplatta | Ja |
| Med hålmönster | Ja |
| Med fästsats | Ja |
| Bredd | 690 mm |
| Höjd | 2150 mm |
| Djup | 230 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 690 | ||
| Höjd (mm) | 2150 | ||
| Vikt (kg) | 50 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_7955805.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_7955805.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_7955805.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_7955805.pdf |
| RSK-nummer | 7955805 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 690VKSCFV |
| GTIN | - |
| Produkt | Våtrumskassett |
| Produktnamn | BA 690 VK Spigot Certus FV |
| Dimension | - |
| Storlek | 2150x690x230mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för stambyte |
| Utförande | fristående vänster |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | för kakel eller plåtfront |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 690VKSCFV |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Tillämpning | Vägghängd WC |
| Med sidoplåtar | Ja |
| Med täckplatta | Ja |
| Med hålmönster | Ja |
| Med fästsats | Ja |
| Bredd | 690 mm |
| Höjd | 2150 mm |
| Djup | 230 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 690 | ||
| Höjd (mm) | 2150 | ||
| Vikt (kg) | 50 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_7955805.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_7955805.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_7955805.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_7955805.pdf |