RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-12-14
RSK-nr enhet: ST
Våtrumskassett för snabbt och säkert stambyte i fastighet, alternativt för nyproduktion. Välj modell antingen med våtrumsskiva för kakelbeklädnad eller med front av vitlackerad plåt. Kassetten levereras komplett med monterad avloppsstam, expansionsmuff och elsvetsmuff, Spigot valvgenomföring, konsol förberedd för vattenmätning, dragna och täthetskontrollerade internrör med önskat vattenuttag, spolcistern. Sitthöjd för WC är 450 mm. Stamrör för tappvatten och VVC med isolering. KV stam förlagd i sidoförlängning avdelad mot kassettens huvuddel med isoleringsskiva. Inspektionslucka i vitlackerat stål med spolning för WC, lås för lucka i kromat stål. Väggmall för upphängning samt mall för håltagning till stammar. Färdigkapade och hålade våtrumsskivor för kakelbeklädnad alternativt front av vitlackerad plåt. Tappkallvattnet har för denna kassett beräknats att ej överstiga 24°C under en period av 8 timmar med stillastående kallvatten. Beräkningsmodell enligt BBR, regel 24/8. Beulco våtrumskassetter är anpassade enligt BBR.
Våtrumskassett för snabbt och säkert stambyte i fastighet, alternativt för nyproduktion. Välj modell antingen med våtrumsskiva för kakelbeklädnad eller med front av vitlackerad plåt. Kassetten levereras komplett med monterad avloppsstam, expansionsmuff och elsvetsmuff, Spigot valvgenomföring, konsol förberedd för vattenmätning, dragna och täthetskontrollerade internrör med önskat vattenuttag, spolcistern. Sitthöjd för WC är 450 mm. Stamrör för tappvatten och VVC med isolering. KV stam förlagd i sidoförlängning avdelad mot kassettens huvuddel med isoleringsskiva. Inspektionslucka i vitlackerat stål med spolning för WC, lås för lucka i kromat stål. Väggmall för upphängning samt mall för håltagning till stammar. Färdigkapade och hålade våtrumsskivor för kakelbeklädnad alternativt front av vitlackerad plåt. Tappkallvattnet har för denna kassett beräknats att ej överstiga 24°C under en period av 8 timmar med stillastående kallvatten. Beräkningsmodell enligt BBR, regel 24/8. Beulco våtrumskassetter är anpassade enligt BBR.
| RSK-nummer | 7955795 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SPIGOT-PLÅT |
| GTIN | - |
| Produkt | Våtrumskassett |
| Produktnamn | BA våtrumskassett Spigot plåt |
| Dimension | - |
| Storlek | 2200x650x220mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för plåtfront |
| Utförande | med valvgenomföring Spigot |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | SPIGOT-PLÅT |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Tillämpning | Vägghängd WC |
| Med sidoplåtar | Ja |
| Med täckplatta | Nej |
| Med hålmönster | Nej |
| Med fästsats | Nej |
| Bredd | 650 mm |
| Höjd | 2200 mm |
| Djup | 220 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 650 | ||
| Höjd (mm) | 2200 | ||
| Vikt (kg) | 100 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_7955795.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_7955795.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_7955795.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_7955795.pdf |
| RSK-nummer | 7955795 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SPIGOT-PLÅT |
| GTIN | - |
| Produkt | Våtrumskassett |
| Produktnamn | BA våtrumskassett Spigot plåt |
| Dimension | - |
| Storlek | 2200x650x220mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för plåtfront |
| Utförande | med valvgenomföring Spigot |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | SPIGOT-PLÅT |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Tillämpning | Vägghängd WC |
| Med sidoplåtar | Ja |
| Med täckplatta | Nej |
| Med hålmönster | Nej |
| Med fästsats | Nej |
| Bredd | 650 mm |
| Höjd | 2200 mm |
| Djup | 220 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 650 | ||
| Höjd (mm) | 2200 | ||
| Vikt (kg) | 100 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_7955795.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_7955795.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_7955795.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_7955795.pdf |