Avaktiverad 2025-04-29
Inlagd: 2018-10-24
RSK-nr enhet: ST
Nedre väggfästen längre än tidigare
Nedre väggfästen längre än tidigare
| RSK-nummer | 8000080 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 111.342.00.2 |
| GTIN | 4025410575388 |
| Produkt | WC-fixtur |
| Produktnamn | Duofix Sigma H112 v.fästen |
| Dimension | - |
| Storlek | H=1120mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för vägghängd WC-stol |
| Utförande | längre nedre väggfästen |
|---|---|
| Färg | blå/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 111.342.00.2 |
|---|
| GTIN | 4025410575388 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Självbärande konstruktion | Ja |
|---|---|
| Lämplig för gipsvägg | Ja |
| Lämplig för massiv vägg | Nej |
| Lämplig för sanitetsväggsystem | Ja |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbar bredd | Nej |
| Justerbart djup | Nej |
| Justerbar sitthöjd WC-skål | Nej |
| Höjd | 1120 - 1120 mm |
| Bredd | 500 - 500 mm |
| Djup | 120 - 120 mm |
| Material spolcistern | Plast |
| Materialkvalitet spolcistern | PE (polyeten) |
| Vattenanslutning | Utvändig gänga |
| Storlek anslutning vattenledning | 1/2" |
| Spolning | Övrigt |
| Inställbar spolvattenmängd | Nej |
| Spolmängd | 2 - 7,5 l |
| Med fördröjd påfyllningsprocess | Nej |
| Utvändig rördiameter spolrör | 45 mm |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Lämplig för flödesreglerad spolning | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Lämplig för pneumatisk manövrering | Ja |
| Lämplig för elektronisk manövrering | Ja |
| Lämplig för fjärrstyrning | Ja |
| Lämlig för infrarödstyrning | Ja |
| Lämplig för frontmanövrering | Ja |
| Lämplig för manövrering från hylla/topp | Nej |
| Minsta hyllhöjd | 1120 mm |
| Inställbar med fjärrkontroll | Nej |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med avloppsböj | Ja |
| Ytterdiameter avloppsrör | 90 - 90 mm |
| Med spolböj | Ja |
| Med ljudisolering | Ja |
| Med fastsättningsmaterial för fixtur | Ja |
| Med fastsättningsmaterial för WC-skål | Ja |
| Ram lämplig till WC-skål >600 mm | Nej |
| Mellanläggsbricka under cistern | Nej |
| Med övre väggfäste | Ja |
| Med nedre väggfäste | Ja |
| Med golvfäste | Ja |
| Med elektrisk anslutning | Ja |
| Batteriströmförsörjning | Nej |
| Lämplig för WC-skål med liten kontaktyta | Ja |
| Centrumavstånd WC-fäste | 18 cm och 23 cm |
| Lämplig för dusch-WC | Ja |
| Med fläktanslutning | Nej |
| Antal tappvattenanslutningar | 1 |
| Lastkapacitet >= 400 kg (EN 997) | Nej |
| Med kondensisolering | Ja |
| Med frontpanel | Nej |
| Med serviceöppning | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025410575388 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1142 | ||
| Bredd (mm) | 136 | ||
| Höjd (mm) | 535 | ||
| Vikt (kg) | 16,748 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4025410714473 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1220 | ||
| Vikt (kg) | 222,976 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_448_8000080.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00001 v4.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_448_8097669.pdf |
| RSK-nummer | 8000080 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 111.342.00.2 |
| GTIN | 4025410575388 |
| Produkt | WC-fixtur |
| Produktnamn | Duofix Sigma H112 v.fästen |
| Dimension | - |
| Storlek | H=1120mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för vägghängd WC-stol |
| Utförande | längre nedre väggfästen |
|---|---|
| Färg | blå/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 111.342.00.2 |
|---|
| GTIN | 4025410575388 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Självbärande konstruktion | Ja |
|---|---|
| Lämplig för gipsvägg | Ja |
| Lämplig för massiv vägg | Nej |
| Lämplig för sanitetsväggsystem | Ja |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbar bredd | Nej |
| Justerbart djup | Nej |
| Justerbar sitthöjd WC-skål | Nej |
| Höjd | 1120 - 1120 mm |
| Bredd | 500 - 500 mm |
| Djup | 120 - 120 mm |
| Material spolcistern | Plast |
| Materialkvalitet spolcistern | PE (polyeten) |
| Vattenanslutning | Utvändig gänga |
| Storlek anslutning vattenledning | 1/2" |
| Spolning | Övrigt |
| Inställbar spolvattenmängd | Nej |
| Spolmängd | 2 - 7,5 l |
| Med fördröjd påfyllningsprocess | Nej |
| Utvändig rördiameter spolrör | 45 mm |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Lämplig för flödesreglerad spolning | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Lämplig för pneumatisk manövrering | Ja |
| Lämplig för elektronisk manövrering | Ja |
| Lämplig för fjärrstyrning | Ja |
| Lämlig för infrarödstyrning | Ja |
| Lämplig för frontmanövrering | Ja |
| Lämplig för manövrering från hylla/topp | Nej |
| Minsta hyllhöjd | 1120 mm |
| Inställbar med fjärrkontroll | Nej |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med avloppsböj | Ja |
| Ytterdiameter avloppsrör | 90 - 90 mm |
| Med spolböj | Ja |
| Med ljudisolering | Ja |
| Med fastsättningsmaterial för fixtur | Ja |
| Med fastsättningsmaterial för WC-skål | Ja |
| Ram lämplig till WC-skål >600 mm | Nej |
| Mellanläggsbricka under cistern | Nej |
| Med övre väggfäste | Ja |
| Med nedre väggfäste | Ja |
| Med golvfäste | Ja |
| Med elektrisk anslutning | Ja |
| Batteriströmförsörjning | Nej |
| Lämplig för WC-skål med liten kontaktyta | Ja |
| Centrumavstånd WC-fäste | 18 cm och 23 cm |
| Lämplig för dusch-WC | Ja |
| Med fläktanslutning | Nej |
| Antal tappvattenanslutningar | 1 |
| Lastkapacitet >= 400 kg (EN 997) | Nej |
| Med kondensisolering | Ja |
| Med frontpanel | Nej |
| Med serviceöppning | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025410575388 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1142 | ||
| Bredd (mm) | 136 | ||
| Höjd (mm) | 535 | ||
| Vikt (kg) | 16,748 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4025410714473 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1220 | ||
| Vikt (kg) | 222,976 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_448_8000080.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00001 v4.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_448_8097669.pdf |