ProduktnamnRexa FIT-V05-122A/20M011-523/P
DimensionDN50
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp5,5m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata1x230V / 50Hz 1,1kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098147
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6098147
GTIN 4062679388236
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 10,92 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 32,73 kPa
Max. flödeskapacitet 20 m³/h
Max. statisk höjd 5,678 m
Max. arbetstryck 0,6 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,2 A
Ineffekt per motor (P1) 1,59 kW
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2899 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 50
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 50 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 33 kg
Palltyp -
Djup (mm) 400
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 700
Vikt (kg) 38
RSK-nummer5883524
GTIN4062679388236
ProduktAvloppspump
DimensionDN50
Storlek-
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 32,73 kPa
Max. flödeskapacitet 20 m³/h
Max. statisk höjd 5,678 m
Max. arbetstryck 0,6 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,2 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2899 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 50 mm