ProduktnamnRexa FIT-V05-222A/21T025-540/O
DimensionDN50
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp16m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,5kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098160
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6098160
GTIN 4062679388366
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 20,59 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 111,7 kPa
Max. flödeskapacitet 50 m³/h
Max. statisk höjd 16,11 m
Max. arbetstryck 1,8 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,5 A
Ineffekt per motor (P1) 3,2 kW
Axeleffekt per motor (P2) 2,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2848 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 50
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 50 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 41,1 kg
Palltyp -
Djup (mm) 400
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 800
Vikt (kg) 42
RSK-nummer5883537
GTIN4062679388366
ProduktAvloppspump
DimensionDN50
Storlek-
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 111,7 kPa
Max. flödeskapacitet 50 m³/h
Max. statisk höjd 16,11 m
Max. arbetstryck 1,8 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,5 A
Ineffekt per motor (P1) 3,2 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2848 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 50 mm