RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-09-13
RSK-nr enhet: ST
Dränksäker pump medkanalhjul, avsedd för spill- och avloppsvatten med fiber- och fekalieinnehåll. Försedd med termokontakter (WSK) och explosionsskyddad som standard (ATEX). Levereras med 10 meter kabel med fri kabelände.
Dränksäker pump medkanalhjul, avsedd för spill- och avloppsvatten med fiber- och fekalieinnehåll. Försedd med termokontakter (WSK) och explosionsskyddad som standard (ATEX). Levereras med 10 meter kabel med fri kabelände.
| RSK-nummer | 5883656 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6098474 |
| GTIN | 4062679390031 |
| Produkt | Avloppspump |
| Produktnamn | Rexa PRO-C05-324A/21T011X540/O |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 15,5m, temp +3°C till +40°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 1,1kW |
| Funktion | spill-/avloppsvatten |
| Utförande | icke skärande |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098474 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6098474 |
|---|
| GTIN | 4062679390031 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098474 |
|---|
| Material motorhus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50) |
| Nominellt flöde (BEP) | 19,29 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 86,4 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 39,6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 15,7 m |
| Max. arbetstryck | 1,75 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,9 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 1,5 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,1 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2893 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Flänsform | Rund |
| Max. partikelstorlek | 45 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S2 30 min |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Vikt | 49 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 238 | ||
| Bredd (mm) | 268 | ||
| Höjd (mm) | 475 | ||
| Vikt (kg) | 51 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5884832.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5884832.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5884800.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5884832.pdf |
| RSK-nummer | 5883656 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6098474 |
| GTIN | 4062679390031 |
| Produkt | Avloppspump |
| Produktnamn | Rexa PRO-C05-324A/21T011X540/O |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 15,5m, temp +3°C till +40°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 1,1kW |
| Funktion | spill-/avloppsvatten |
| Utförande | icke skärande |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098474 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6098474 |
|---|
| GTIN | 4062679390031 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098474 |
|---|
| Material motorhus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50) |
| Nominellt flöde (BEP) | 19,29 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 86,4 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 39,6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 15,7 m |
| Max. arbetstryck | 1,75 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,9 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 1,5 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,1 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2893 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Flänsform | Rund |
| Max. partikelstorlek | 45 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S2 30 min |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Vikt | 49 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 238 | ||
| Bredd (mm) | 268 | ||
| Höjd (mm) | 475 | ||
| Vikt (kg) | 51 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5884832.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5884832.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5884800.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5884832.pdf |