RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-05-03
RSK-nr enhet: ST
Avloppspumpstation med inbyggd kvarn för WC och tvättställ
Avloppspumpstation med inbyggd kvarn för WC och tvättställ
| RSK-nummer | 5886545 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 97775314 |
| GTIN | 5710624187234 |
| Produkt | Avloppspump |
| Produktnamn | Sololift2 WC-1 |
| Dimension | 32-40mm |
| Storlek | 453x176x323mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +50°C |
| Effekt/Eldata | 3,0A 1x220-240V 50Hz |
| Funktion | för WC och tvättställ |
| Utförande | med kvarn |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=97775314&frequency=50&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 97775314 |
|---|
| GTIN | 5710624187234 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=97775314&frequency=50&custid=GSV |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Kan placeras bakom WC-stol | Ja |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Materialkvalitet cistern/tank | Övrigt |
| Volym behållare/tank | 9 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Nominellt flöde (BEP) | 4,93 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 60,88 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 8,94 m³/h |
| Max. statisk höjd | 6,21 m |
| Max. arbetstryck | 1,5 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 1,2 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,62 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,42 kW |
| Nominellt driftläge | S3 50% 1 min |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 50 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Antal inlopp | 2 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard inloppssida | Övrigt |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Flänsform | Rund |
| Med backventil | Nej |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bredd | 175,5 mm |
| Djup | 454,1 mm |
| Höjd | 349,9 mm |
| Max. partikelstorlek | 25 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Nej |
| Explosionssäker | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 54 | ||
| Bredd (mm) | 23 | ||
| Höjd (mm) | 42 | ||
| Vikt (kg) | 9,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_25_5886545.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_25_5886545.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5886545 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 97775314 |
| GTIN | 5710624187234 |
| Produkt | Avloppspump |
| Produktnamn | Sololift2 WC-1 |
| Dimension | 32-40mm |
| Storlek | 453x176x323mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +50°C |
| Effekt/Eldata | 3,0A 1x220-240V 50Hz |
| Funktion | för WC och tvättställ |
| Utförande | med kvarn |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=97775314&frequency=50&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 97775314 |
|---|
| GTIN | 5710624187234 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=97775314&frequency=50&custid=GSV |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Kan placeras bakom WC-stol | Ja |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Materialkvalitet cistern/tank | Övrigt |
| Volym behållare/tank | 9 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Nominellt flöde (BEP) | 4,93 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 60,88 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 8,94 m³/h |
| Max. statisk höjd | 6,21 m |
| Max. arbetstryck | 1,5 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 1,2 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,62 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,42 kW |
| Nominellt driftläge | S3 50% 1 min |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 50 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Antal inlopp | 2 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard inloppssida | Övrigt |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Flänsform | Rund |
| Med backventil | Nej |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bredd | 175,5 mm |
| Djup | 454,1 mm |
| Höjd | 349,9 mm |
| Max. partikelstorlek | 25 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Nej |
| Explosionssäker | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 54 | ||
| Bredd (mm) | 23 | ||
| Höjd (mm) | 42 | ||
| Vikt (kg) | 9,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_25_5886545.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_25_5886545.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |