Avaktiverad 2020-05-11
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2013-10-23
RSK-nr enhet: ST
Lowara ecocirc PRO 15-3/65, Energieffektiv tappvarmvattenpump med sfärisk rotor och permanentmagnetmotor med ECM teknik. Automatisk avluftning, Diagnosfunktion via lysdiod, Isolerskal ingår. Manuell steglös inställning. Lämplig för tappvarmvatten. Materialspecifikation: Pumphjul : Komposit, Pumphus : Brons, O-ringar : EPDM, Lager : Keramik , Övriga vätskeberörda delar : AISI 304. Kappslingsklass: IP 44. Isolationsklass: F (155oC). Temperatur: 2 - 95 C. Drifttryck: max 10 bar.
Lowara ecocirc PRO 15-3/65, Energieffektiv tappvarmvattenpump med sfärisk rotor och permanentmagnetmotor med ECM teknik. Automatisk avluftning, Diagnosfunktion via lysdiod, Isolerskal ingår. Manuell steglös inställning. Lämplig för tappvarmvatten. Materialspecifikation: Pumphjul : Komposit, Pumphus : Brons, O-ringar : EPDM, Lager : Keramik , Övriga vätskeberörda delar : AISI 304. Kappslingsklass: IP 44. Isolationsklass: F (155oC). Temperatur: 2 - 95 C. Drifttryck: max 10 bar.
| RSK-nummer | 5763828 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605005040 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tappvarmvattenpump |
| Produktnamn | ecocirc PRO 15-3/65 |
| Dimension | G25 (DN15, 1/2") |
| Storlek | BL=65mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V max 23,7W |
| Funktion | enkel för VVC (VV-cirkulation) |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | brons/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-pro-high-efficiency-hot-water-circultator/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605005040 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-pro-high-efficiency-hot-water-circultator/ |
|---|
| Elanslutning | Anslutningsplint |
|---|---|
| Frekvens | 50 Hz |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Inbyggnadslängd | 65 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 95 | ||
| Höjd (mm) | 140 | ||
| Vikt (kg) | 0,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5763828.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763828.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5763829.pdf |
| RSK-nummer | 5763828 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605005040 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tappvarmvattenpump |
| Produktnamn | ecocirc PRO 15-3/65 |
| Dimension | G25 (DN15, 1/2") |
| Storlek | BL=65mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V max 23,7W |
| Funktion | enkel för VVC (VV-cirkulation) |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | brons/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-pro-high-efficiency-hot-water-circultator/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605005040 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-pro-high-efficiency-hot-water-circultator/ |
|---|
| Elanslutning | Anslutningsplint |
|---|---|
| Frekvens | 50 Hz |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Inbyggnadslängd | 65 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 95 | ||
| Höjd (mm) | 140 | ||
| Vikt (kg) | 0,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5763828.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763828.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5763829.pdf |