RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2009-08-31
RSK-nr enhet: ST
Våt VVC-pump med permanentmagnetmotor. Levereras med armatursats. Anslutningsspänning 1x230 V, 50 Hz.
Våt VVC-pump med permanentmagnetmotor. Levereras med armatursats. Anslutningsspänning 1x230 V, 50 Hz.
| RSK-nummer | 5806001 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4132761 |
| GTIN | 4048482094168 |
| Produkt | VVC-pump |
| Produktnamn | Star-Z NOVA A |
| Dimension | G15 x G25 |
| Storlek | L=84/138mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | 230V 50Hz 4,5W |
| Funktion | enkel, VVC (tappvarmvatten) |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön/flerfärg |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4132761 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4132761 |
|---|
| GTIN | 4048482094168 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4132761 |
|---|
| Material pumphus | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | PP-GF |
| Nominellt flöde (BEP) | 0,2212 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 6,49 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 0,4 m³/h |
| Max. statisk höjd | 0,9915 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,05 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3000 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 95 °C |
| Omgivningstemperatur | 2 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1" (25) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Övrigt |
| Inbyggnadslängd | 138 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP42 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 170 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5806000.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5806000.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5806000.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5806000.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_3_5758986.pdf |
| RSK-nummer | 5806001 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4132761 |
| GTIN | 4048482094168 |
| Produkt | VVC-pump |
| Produktnamn | Star-Z NOVA A |
| Dimension | G15 x G25 |
| Storlek | L=84/138mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | 230V 50Hz 4,5W |
| Funktion | enkel, VVC (tappvarmvatten) |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön/flerfärg |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4132761 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4132761 |
|---|
| GTIN | 4048482094168 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4132761 |
|---|
| Material pumphus | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | PP-GF |
| Nominellt flöde (BEP) | 0,2212 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 6,49 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 0,4 m³/h |
| Max. statisk höjd | 0,9915 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,05 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3000 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 95 °C |
| Omgivningstemperatur | 2 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1" (25) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Övrigt |
| Inbyggnadslängd | 138 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP42 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 170 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5806000.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5806000.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5806000.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5806000.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_3_5758986.pdf |