RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-10-31
RSK-nr enhet: ST
ALPHA1 GO är en högeffektiv cirkulationspump utrustad med en elektroniskt kommuterad motor och avsedd för cirkulation av vätskor i värme- och luftkonditioneringssystem.
ALPHA1 GO är en högeffektiv cirkulationspump utrustad med en elektroniskt kommuterad motor och avsedd för cirkulation av vätskor i värme- och luftkonditioneringssystem.
| RSK-nummer | 5746869 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 93074231 |
| GTIN | 5715467404067 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ALPHA1 GO 25-80 130 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | BL=130mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 220-240V 50Hz |
| Funktion | enkel för värme-/klimatsystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | röd/svart |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/alpha/alpha1-go/alpha1-go-25-80-130-93074231?pumpsystemid=2851996364&tab=variant-curves |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 93074231 |
|---|
| GTIN | 5715467404067 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/alpha/alpha1-go/alpha1-go-25-80-130-93074231?pumpsystemid=2851996364&tab=variant-curves |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-150 (GG 15) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,43 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 37,26 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 3,9 m³/h |
| Max. statisk höjd | 8 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningskontakt |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,6 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,06 kW |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,2 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Pumpstyrning | Övrigt |
| Varvtal | 4969 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Övrigt |
| Inbyggnadslängd | 130 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 124 | ||
| Höjd (mm) | 156 | ||
| Vikt (kg) | 2,084 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_25_5746868.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5746868.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=dCfPpzh5Tnk |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_25_5746868.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001114.pdf |
| Roterande bild | https://product-selection.grundfos.com/se/products/alpha/alpha1-go/alpha1-go-25-80-130-93074231?pumpsystemid=2851996364&tab=variant-cad |
| RSK-nummer | 5746869 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 93074231 |
| GTIN | 5715467404067 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ALPHA1 GO 25-80 130 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | BL=130mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 220-240V 50Hz |
| Funktion | enkel för värme-/klimatsystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | röd/svart |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/alpha/alpha1-go/alpha1-go-25-80-130-93074231?pumpsystemid=2851996364&tab=variant-curves |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 93074231 |
|---|
| GTIN | 5715467404067 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/alpha/alpha1-go/alpha1-go-25-80-130-93074231?pumpsystemid=2851996364&tab=variant-curves |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-150 (GG 15) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,43 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 37,26 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 3,9 m³/h |
| Max. statisk höjd | 8 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningskontakt |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,6 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,06 kW |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,2 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Pumpstyrning | Övrigt |
| Varvtal | 4969 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Övrigt |
| Inbyggnadslängd | 130 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 124 | ||
| Höjd (mm) | 156 | ||
| Vikt (kg) | 2,084 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_25_5746868.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5746868.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=dCfPpzh5Tnk |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_25_5746868.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001114.pdf |
| Roterande bild | https://product-selection.grundfos.com/se/products/alpha/alpha1-go/alpha1-go-25-80-130-93074231?pumpsystemid=2851996364&tab=variant-cad |