ProduktnamnDP-E 80/105-3/2-IE4
DimensionDN80
StorlekBL=360mm
Tryck/Flöde/TempPN10, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V 50Hz 3kW
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandetorr elektronisk, flänsad
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/2158955
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 2158955
GTIN 4048482649245
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul PP-GF
Nominellt flöde (BEP) 109,1 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 104,93 kPa
Max. flödeskapacitet 77,99 m³/h
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9,2 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -20 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 80
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 10
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 80
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 80 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Självevakuerande Nej
Normmotor Ja
Motoreffektivitetsklass IE4
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 119
RSK-nummer5745150
GTIN4048482649245
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnDP-E 80/105-3/2-IE4
DimensionDN80
StorlekBL=360mm
Effekt/Eldata3x400V 50Hz 3kW
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 104,93 kPa
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9,2 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm