Inlagd: 2020-03-10
RSK-nr enhet: ST
Lowara ecocirc S+ 25-4/180. Våt högeffektiv och användarvänlig cirkulationspump för värmesystem med tydlig Display, Vred för val av driftläge, Bluetooth kommunikation för enkel anslutning mot t.ex. smartphones & surfplattor via den intuitiva appen MY ecocirc APP, som möjliggör inställningar av pump,avläsning av driftdata, status, felkoder, enkel åtkomst till dokumentation samt utökar garantitiden vid registrering av installerad pump i appen mm. Försedd med permanentmagnetmotor och integrerad frekvensstyrning. Pumpen levereras med isolationsskal, 1st packningssats & 1st snabbkontakt. (unionskopplingar ingår ej). Pumpstyrningen inkluderar: 3 driftlägen (proportionell, konstant, och manuell), säkerhetsfunktioner som Automatisk avluftning & Torrkörningsskydd,samt ekonomifunktioner som eAdapt & Night mode. Flödeskapacitet: 0-2,6 m³/h, Uppfodringshöjd: 4-1 m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Komposit, O-ringar EPDM. Anslutning: B-längd 180 mm, Utvändig gänga G1½", Mediatemp: -10 - 110 °C, Tryckklass: PN 10, Vikt: 1,8 Kg, Ljudnivå: max 43 dB(A). Verkningsgrad EEI-index max 0,16. Eldata: 1-fas, 230 V, max 0,21 A, max 24 W, IP 44, Isolationsklass F (155°C), med snabbkontakt för enkel installation.
Lowara ecocirc S+ 25-4/180. Våt högeffektiv och användarvänlig cirkulationspump för värmesystem med tydlig Display, Vred för val av driftläge, Bluetooth kommunikation för enkel anslutning mot t.ex. smartphones & surfplattor via den intuitiva appen MY ecocirc APP, som möjliggör inställningar av pump,avläsning av driftdata, status, felkoder, enkel åtkomst till dokumentation samt utökar garantitiden vid registrering av installerad pump i appen mm. Försedd med permanentmagnetmotor och integrerad frekvensstyrning. Pumpen levereras med isolationsskal, 1st packningssats & 1st snabbkontakt. (unionskopplingar ingår ej). Pumpstyrningen inkluderar: 3 driftlägen (proportionell, konstant, och manuell), säkerhetsfunktioner som Automatisk avluftning & Torrkörningsskydd,samt ekonomifunktioner som eAdapt & Night mode. Flödeskapacitet: 0-2,6 m³/h, Uppfodringshöjd: 4-1 m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Komposit, O-ringar EPDM. Anslutning: B-längd 180 mm, Utvändig gänga G1½", Mediatemp: -10 - 110 °C, Tryckklass: PN 10, Vikt: 1,8 Kg, Ljudnivå: max 43 dB(A). Verkningsgrad EEI-index max 0,16. Eldata: 1-fas, 230 V, max 0,21 A, max 24 W, IP 44, Isolationsklass F (155°C), med snabbkontakt för enkel installation.
| RSK-nummer | 5758965 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1036 |
| GTIN | 5999087801868 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc S+ 25-4/180 |
| Dimension | G40 / DN25 / G1½" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 4m / 2,7m³/h / -10°C - +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V max 24W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,16 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1036 |
|---|
| GTIN | 5999087801868 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. flödeskapacitet | 2,6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,21 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,16 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Reglerad i fasta steg |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | -10 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 198 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 117 | ||
| Vikt (kg) | 2,26 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758943.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5758943.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5758943.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5758957.pdf |
| RSK-nummer | 5758965 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1036 |
| GTIN | 5999087801868 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc S+ 25-4/180 |
| Dimension | G40 / DN25 / G1½" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 4m / 2,7m³/h / -10°C - +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V max 24W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,16 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1036 |
|---|
| GTIN | 5999087801868 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. flödeskapacitet | 2,6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,21 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,16 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Reglerad i fasta steg |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | -10 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 198 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 117 | ||
| Vikt (kg) | 2,26 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758943.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5758943.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5758943.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5758957.pdf |