Inlagd: 2024-07-05
RSK-nr enhet: ST
Lowara LNESX 150-270/110/404CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 150 PN10/16. Bygglängd: 800 mm, Bredd: 567 mm, Höjd:950 mm. Vikt: 253 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V. 23,4 A, 11 kW, 1800 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Levereras monterad på pumpfot RSK: 5784451 (AA-743660220) som ingår med pump.
Lowara LNESX 150-270/110/404CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 150 PN10/16. Bygglängd: 800 mm, Bredd: 567 mm, Höjd:950 mm. Vikt: 253 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V. 23,4 A, 11 kW, 1800 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Levereras monterad på pumpfot RSK: 5784451 (AA-743660220) som ingår med pump.
| RSK-nummer | 5746734 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-703950191 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | LNESX 150-270/110/404CC4 |
| Dimension | DN150, PN10/16 |
| Storlek | 800x567x950mm (BLxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp ( -25 ) - 120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V 11kW 23,4A 1800rpm |
| Funktion | för värme-/kylsystem |
| Utförande | torr konventionell, flänsad |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | hus: gjutjärn, hjul: gjutjärn |
| Standard | IP55, IE5/IES2, EN 12756 |
| Övrig info | kompletteras med pumpfot |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-703950191 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 219 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 147 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 335 m³/h |
| Max. statisk höjd | 26 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 23,4 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 11 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 1800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Ja |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -25 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 150 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 150 |
| Flänsform | Rund |
| Inbyggnadslängd | 800 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1130 | ||
| Bredd (mm) | 980 | ||
| Höjd (mm) | 1280 | ||
| Vikt (kg) | 259 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5746734 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-703950191 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | LNESX 150-270/110/404CC4 |
| Dimension | DN150, PN10/16 |
| Storlek | 800x567x950mm (BLxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp ( -25 ) - 120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V 11kW 23,4A 1800rpm |
| Funktion | för värme-/kylsystem |
| Utförande | torr konventionell, flänsad |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | hus: gjutjärn, hjul: gjutjärn |
| Standard | IP55, IE5/IES2, EN 12756 |
| Övrig info | kompletteras med pumpfot |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-703950191 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 219 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 147 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 335 m³/h |
| Max. statisk höjd | 26 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 23,4 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 11 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 1800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Ja |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -25 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 150 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 150 |
| Flänsform | Rund |
| Inbyggnadslängd | 800 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1130 | ||
| Bredd (mm) | 980 | ||
| Höjd (mm) | 1280 | ||
| Vikt (kg) | 259 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |