Inlagd: 2022-11-24
RSK-nr enhet: ST
In-line centrifugalpump i tvillingutförande med IEC motor. Ger valfrihet att byta fabrikat och lokalt utbyte vid behov. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Material:Pumphus Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, Pumphjul AISI 316L, Axel AISI 316L, O-ringar EPDM. Bygglängd: 320 mm, Anslutning fläns IN/UT: DN 40, PN10/16. Mätdata: 2-pol, 400 / 230 V. 3-fas. 6,33 / 11 A. 3 kW, 2880 RPM. IE3- motor. Skyddsklass IP 55. Isolationsklass: F (155°C). Temp ( -25 ) - 120 C. Tryck max 16 bar. Monteras på pumpfot AA-109398610 som beställs separat.
In-line centrifugalpump i tvillingutförande med IEC motor. Ger valfrihet att byta fabrikat och lokalt utbyte vid behov. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Material:Pumphus Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, Pumphjul AISI 316L, Axel AISI 316L, O-ringar EPDM. Bygglängd: 320 mm, Anslutning fläns IN/UT: DN 40, PN10/16. Mätdata: 2-pol, 400 / 230 V. 3-fas. 6,33 / 11 A. 3 kW, 2880 RPM. IE3- motor. Skyddsklass IP 55. Isolationsklass: F (155°C). Temp ( -25 ) - 120 C. Tryck max 16 bar. Monteras på pumpfot AA-109398610 som beställs separat.
| RSK-nummer | 5746101 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-101892420 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | LNTS 40-160/30/P25RCS4 |
| Dimension | DN40 |
| Storlek | 320x549x563mm (BLxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp ( -25 ) - 120°C. |
| Effekt/Eldata | 3x400V, 6,33A. 3kW, 2880RPM |
| Funktion | dubbel för värme-/kylsystem |
| Utförande | pump i tvillingutförande |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L |
| Standard | IP55, IE3, EN 12756 |
| Övrig info | kompletteras med pumpfot |
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products-services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/in-line-pumps/e-lnt-in-line-twin-head-pumps |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-101892420 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products-services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/in-line-pumps/e-lnt-in-line-twin-head-pumps |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Nominellt flöde (BEP) | 25,5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 245,2 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 31,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 30 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Tvillingpump | Ja |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,33 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2880 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -25 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 40 |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-2 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 40 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Flänsform | Rund |
| Inbyggnadslängd | 320 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 955 | ||
| Vikt (kg) | 110 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5745192.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5745192.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5745687.pdf |
| RSK-nummer | 5746101 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-101892420 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | LNTS 40-160/30/P25RCS4 |
| Dimension | DN40 |
| Storlek | 320x549x563mm (BLxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp ( -25 ) - 120°C. |
| Effekt/Eldata | 3x400V, 6,33A. 3kW, 2880RPM |
| Funktion | dubbel för värme-/kylsystem |
| Utförande | pump i tvillingutförande |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L |
| Standard | IP55, IE3, EN 12756 |
| Övrig info | kompletteras med pumpfot |
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products-services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/in-line-pumps/e-lnt-in-line-twin-head-pumps |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-101892420 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products-services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/in-line-pumps/e-lnt-in-line-twin-head-pumps |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Nominellt flöde (BEP) | 25,5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 245,2 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 31,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 30 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Tvillingpump | Ja |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,33 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2880 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -25 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 40 |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-2 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 40 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Flänsform | Rund |
| Inbyggnadslängd | 320 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 955 | ||
| Vikt (kg) | 110 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5745192.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5745192.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5745687.pdf |