Inlagd: 2011-10-12
RSK-nr enhet: ST
Flygt Ready 8, transportabel länspump BS 2008.212 MT-200. 50 mm utlopp för slang alternativt ISO G2 utv. gänga. Försedd med öppet flerkanalshjul. 1-fas motor, 230 V. 50 Hz 0,75 kW 4,20 A. Motorsladd: 10 m. H07RN-F 3x1. Stickkontakt monterad på kabeln.
Flygt Ready 8, transportabel länspump BS 2008.212 MT-200. 50 mm utlopp för slang alternativt ISO G2 utv. gänga. Försedd med öppet flerkanalshjul. 1-fas motor, 230 V. 50 Hz 0,75 kW 4,20 A. Motorsladd: 10 m. H07RN-F 3x1. Stickkontakt monterad på kabeln.
| RSK-nummer | 5890169 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-20082120015 |
| GTIN | - |
| Produkt | Länspump |
| Produktnamn | Ready 8 |
| Dimension | 50mm/G50 |
| Storlek | 440x184mm (HxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 0,75kW 4,2A |
| Funktion | - |
| Utförande | slangstos/utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rostfritt stål/röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | aluminium/elastomer |
| Standard | - |
| Övrig info | 10m motorsladd H07RN-F 3x1 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-20082120015 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Material pumphus | Aluminium |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,2 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 105 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18,2 m³/h |
| Max. statisk höjd | 14,3 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 115 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,2 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2770 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 35 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Max. partikelstorlek | 5 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 184 mm |
| Pumphöjd | 440 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 14,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 440 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_24_5890169.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_24_5890169.pdf |
| RSK-nummer | 5890169 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-20082120015 |
| GTIN | - |
| Produkt | Länspump |
| Produktnamn | Ready 8 |
| Dimension | 50mm/G50 |
| Storlek | 440x184mm (HxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 0,75kW 4,2A |
| Funktion | - |
| Utförande | slangstos/utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rostfritt stål/röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | aluminium/elastomer |
| Standard | - |
| Övrig info | 10m motorsladd H07RN-F 3x1 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-20082120015 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Material pumphus | Aluminium |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,2 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 105 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18,2 m³/h |
| Max. statisk höjd | 14,3 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 115 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,2 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2770 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 35 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Max. partikelstorlek | 5 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 184 mm |
| Pumphöjd | 440 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 14,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 440 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_24_5890169.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_24_5890169.pdf |