RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-11-03
RSK-nr enhet: ST
rostfritt stål, DIN W.-Nr.1.4301 max lyfthöjd:13m, max flöde:5,8l/s
rostfritt stål, DIN W.-Nr.1.4301 max lyfthöjd:13m, max flöde:5,8l/s
| RSK-nummer | 5880111 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96010923 |
| GTIN | 5700390900977 |
| Produkt | Dränkpump |
| Produktnamn | Unilift AP12.40.06.A3 |
| Dimension | utlopp Rp40 |
| Storlek | max partikelstorlek 12mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 5,8l/s, max lyfthöjd: 13m |
| Effekt/Eldata | 3x400V, 0,6kW, 1,6A |
| Funktion | med nivåautomatik |
| Utförande | 10m kabel utan stickpropp |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | max vätsketemperatur: 55 °C |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=96010923&frequency=50&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96010923 |
|---|
| GTIN | 5700390900977 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=96010923&frequency=50&custid=GSV |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,4 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 82,75 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18 m³/h |
| Max. statisk höjd | 13 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,6 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,9 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,6 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2815 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 55 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Max. partikelstorlek | 12 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 321 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Ja |
| Vikt | 14,1 kg |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 332 | ||
| Bredd (mm) | 242 | ||
| Höjd (mm) | 494 | ||
| Vikt (kg) | 13,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5880111.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5880111.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5880111 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96010923 |
| GTIN | 5700390900977 |
| Produkt | Dränkpump |
| Produktnamn | Unilift AP12.40.06.A3 |
| Dimension | utlopp Rp40 |
| Storlek | max partikelstorlek 12mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 5,8l/s, max lyfthöjd: 13m |
| Effekt/Eldata | 3x400V, 0,6kW, 1,6A |
| Funktion | med nivåautomatik |
| Utförande | 10m kabel utan stickpropp |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | max vätsketemperatur: 55 °C |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=96010923&frequency=50&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96010923 |
|---|
| GTIN | 5700390900977 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=96010923&frequency=50&custid=GSV |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,4 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 82,75 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18 m³/h |
| Max. statisk höjd | 13 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,6 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,9 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,6 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2815 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 55 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Max. partikelstorlek | 12 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 321 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Ja |
| Vikt | 14,1 kg |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 332 | ||
| Bredd (mm) | 242 | ||
| Höjd (mm) | 494 | ||
| Vikt (kg) | 13,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5880111.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5880111.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |