ProduktnamnUnilift KP250-AV-1
DimensionRp32
Storlekmax partikelstorlek Ø10mm
Tryck/Flöde/Templyfthöjd=9m, maxtemp +50°C
Effekt/Eldata1x230V 50Hz 0,48kW 2,3A
Funktionför dränerings-/avloppsvatten
Utförandemed nivåbrytare
Färgrostfri
Ytbehandling-
Material rostfritt stål
Standard-
Övrig info10m kabel med stickpropp
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 012H1900
GTIN 5700391116650
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Syrafast stål 316 (1.4401)
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 5,81 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 50,2 kPa
Max. flödeskapacitet 11,2 m³/h
Max. statisk höjd 7,5 m
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Längd kabel 10 m
Märkspänning 220 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,3 A
Ineffekt per motor (P1) 0,48 kW
Axeleffekt per motor (P2) 0,25 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2692 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) 0 - 50 °C
Omgivningstemperatur 0 - 50 °C
Anslutning utloppssida Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/4" (32)
Anslutningsstandard utloppssida ISO 7-1 / EN 10226-1
Max. partikelstorlek 10 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S3
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumpdiameter 148 mm
Pumphöjd 214 mm
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Explosionssäker Nej
Lämplig för torruppställning Ja
Vikt 7,2 kg
Med torrkörningsskydd Ja
Palltyp -
Djup (mm) 290
Bredd (mm) 150
Höjd (mm) 300
Vikt (kg) 7,6
RSK-nummer5885719
GTIN5700391116650
ProduktAvloppspump
ProduktnamnUnilift KP250-AV-1
DimensionRp32
Utförandemed nivåbrytare
Färgrostfri
Ytbehandling-
Material rostfritt stål
Standard-
RSK flik14 Pumpar
Tryckhöjd (BEP) 50,2 kPa
Max. flödeskapacitet 11,2 m³/h
Max. statisk höjd 7,5 m
Längd kabel 10 m
Märkspänning 220 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,3 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2692 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 0 - 50 °C
Max. partikelstorlek 10 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S3
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumpdiameter 148 mm
Pumphöjd 214 mm