RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-02-06
RSK-nr enhet: ST
Emtek 3" EQS är speciellt framtagen för ersättning av gamla ejektorpumpar, trånga 4” brunnar samt brunnar med trasigt berg och därmed rasrisk. EMTEK EQS 3” paketutförande följer EMTEKs traditionella paketlösning, vilket innebär att komponenterna är ihopmonterade så mycket som möjligt för att spara dig tid vid installationen. Emtek 3” EQS 1-fas pumpar matas med vanlig 1-fas 230V matning. Emtek 3” EQS är försedda med permanentmagnetmotorer vilket innebär högre verkningsgrad och lägre vikt för enklare installation. Pumparna har inbyggd mjukstart för skonsam drift samt torrkörningsskydd för att skydda mot skada från låga vattennivåer. Vid installation i fritidshus eller icke-permanent boende, är det viktigt att montera en vinterdräneringssats för att undvika frostskada.
Emtek 3" EQS är speciellt framtagen för ersättning av gamla ejektorpumpar, trånga 4” brunnar samt brunnar med trasigt berg och därmed rasrisk. EMTEK EQS 3” paketutförande följer EMTEKs traditionella paketlösning, vilket innebär att komponenterna är ihopmonterade så mycket som möjligt för att spara dig tid vid installationen. Emtek 3” EQS 1-fas pumpar matas med vanlig 1-fas 230V matning. Emtek 3” EQS är försedda med permanentmagnetmotorer vilket innebär högre verkningsgrad och lägre vikt för enklare installation. Pumparna har inbyggd mjukstart för skonsam drift samt torrkörningsskydd för att skydda mot skada från låga vattennivåer. Vid installation i fritidshus eller icke-permanent boende, är det viktigt att montera en vinterdräneringssats för att undvika frostskada.
| RSK-nummer | 5852081 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 113798 |
| GTIN | - |
| Produkt | Djupbrunnspump |
| Produktnamn | EQS 10-60 3" 90m Emtek GP1 |
| Dimension | PE 32 |
| Storlek | 935x76mm (HxØ) |
| Tryck/Flöde/Temp | max H/Q 132 mVp, 3 m3/tim |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 9,35 A, 1,5 kW |
| Funktion | grundvattenförsörjning |
| Utförande | tryckvakt |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/norylplast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 113798 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 178 | ||
| Bredd (mm) | 558 | ||
| Höjd (mm) | 1055 | ||
| Vikt (kg) | 27,62 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5852081 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 113798 |
| GTIN | - |
| Produkt | Djupbrunnspump |
| Produktnamn | EQS 10-60 3" 90m Emtek GP1 |
| Dimension | PE 32 |
| Storlek | 935x76mm (HxØ) |
| Tryck/Flöde/Temp | max H/Q 132 mVp, 3 m3/tim |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 9,35 A, 1,5 kW |
| Funktion | grundvattenförsörjning |
| Utförande | tryckvakt |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/norylplast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 113798 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 178 | ||
| Bredd (mm) | 558 | ||
| Höjd (mm) | 1055 | ||
| Vikt (kg) | 27,62 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |