RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-02-18
RSK-nr enhet: ST
Dränksäker pump avsedd att användas för uppfordring och distribution av vatten från borrad brunn. Avsedd för dricksvatten och godkänd enligt Boverkets dricksvattendirektiv. Levereras komplett med 1800 m kabel och vajer.
Dränksäker pump avsedd att användas för uppfordring och distribution av vatten från borrad brunn. Avsedd för dricksvatten och godkänd enligt Boverkets dricksvattendirektiv. Levereras komplett med 1800 m kabel och vajer.
| RSK-nummer | 5853195 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2836091 |
| GTIN | 4751024691236 |
| Produkt | Pumppaket borrhål |
| Produktnamn | TWI 4.03.39 vk -3/180 -2,5 mm2 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 250m, 4,7m3/h, +3°C till +30°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 3,0kW |
| Funktion | pumpning från borrad brunn |
| Utförande | 4" |
|---|---|
| Färg | silver/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/5853195 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2836091 |
|---|
| GTIN | 4751024691236 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/5853195 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Max. flödeskapacitet | 4,7 m³/h |
| Max. statisk höjd | 250 m |
| Max. arbetstryck | 40 bar |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,4 |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 180 m |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,5 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Isolationsklass (IEC) | B |
| Varvtal | 2800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 30 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Med backventil | Ja |
| Pumpdiameter | 98 mm |
| Pump och motor längd | 1417 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 350 m |
| Max. sandinnehåll | 50 g/m³ |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1550 | ||
| Bredd (mm) | 450 | ||
| Höjd (mm) | 450 | ||
| Vikt (kg) | 80 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5853177.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5874430.pdf |
| RSK-nummer | 5853195 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2836091 |
| GTIN | 4751024691236 |
| Produkt | Pumppaket borrhål |
| Produktnamn | TWI 4.03.39 vk -3/180 -2,5 mm2 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 250m, 4,7m3/h, +3°C till +30°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 3,0kW |
| Funktion | pumpning från borrad brunn |
| Utförande | 4" |
|---|---|
| Färg | silver/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/5853195 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2836091 |
|---|
| GTIN | 4751024691236 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/5853195 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Max. flödeskapacitet | 4,7 m³/h |
| Max. statisk höjd | 250 m |
| Max. arbetstryck | 40 bar |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,4 |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 180 m |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,5 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Isolationsklass (IEC) | B |
| Varvtal | 2800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 30 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Med backventil | Ja |
| Pumpdiameter | 98 mm |
| Pump och motor längd | 1417 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 350 m |
| Max. sandinnehåll | 50 g/m³ |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1550 | ||
| Bredd (mm) | 450 | ||
| Höjd (mm) | 450 | ||
| Vikt (kg) | 80 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5853177.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5874430.pdf |