RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2003-01-17
RSK-nr enhet: ST
Självsugande Jetpump 400V 3-fas med tillhörande ringpumpsadaptersats. Ersätter gamla 2- och 3-hjuliga ringpumpar.
Självsugande Jetpump 400V 3-fas med tillhörande ringpumpsadaptersats. Ersätter gamla 2- och 3-hjuliga ringpumpar.
| RSK-nummer | 5950657 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0638230000 |
| GTIN | 7331807055102 |
| Produkt | Jetpump |
| Produktnamn | Jet 102 TVRA |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 470x240x240mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 5,3 bar, max 60 l/min |
| Effekt/Eldata | 3x400V |
| Funktion | för förbrukningsvatten |
| Utförande | fläns, självsugande |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | ersätter ringpump 2-, 3-hjulig |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 0638230000 |
|---|
| GTIN | 7331807055102 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. statisk höjd | 53 m |
| Max. flödeskapacitet | 3,6 m³/h |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Typ av drivenhet | Elektrisk |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Längd kabel | 0 m |
| Märkspänning | 230 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 25 |
| Diameter inloppssida | 25 mm |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Flänsform | Oval |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Förstärkt motorkylning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 470 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 240 | ||
| Vikt (kg) | 17,912 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5950657.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5950657.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5950657.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5950657.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5950657.pdf |
| RSK-nummer | 5950657 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0638230000 |
| GTIN | 7331807055102 |
| Produkt | Jetpump |
| Produktnamn | Jet 102 TVRA |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 470x240x240mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 5,3 bar, max 60 l/min |
| Effekt/Eldata | 3x400V |
| Funktion | för förbrukningsvatten |
| Utförande | fläns, självsugande |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | ersätter ringpump 2-, 3-hjulig |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 0638230000 |
|---|
| GTIN | 7331807055102 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. statisk höjd | 53 m |
| Max. flödeskapacitet | 3,6 m³/h |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Typ av drivenhet | Elektrisk |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Längd kabel | 0 m |
| Märkspänning | 230 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 25 |
| Diameter inloppssida | 25 mm |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Flänsform | Oval |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Förstärkt motorkylning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 470 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 240 | ||
| Vikt (kg) | 17,912 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5950657.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5950657.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5950657.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5950657.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5950657.pdf |