Inlagd: 2017-02-03
RSK-nr enhet: ST
NIBE VPA är en dubbelmantlad varmvattenberedare och ackumulatortank med stort vattenmagasin som i första hand är avsedd för anslutning till värmepumpar alternativt andra värmekällor. NIBE VPA klarar en temperatur på upp till 90 °C och är försedd med uttag för elpatron samt givarrör. Den miljövänliga och effektiva isoleringen gör att tanken har en mycket låg energiförlust. Isoleringen är demonterbar för att underlätta vid installation.
NIBE VPA är en dubbelmantlad varmvattenberedare och ackumulatortank med stort vattenmagasin som i första hand är avsedd för anslutning till värmepumpar alternativt andra värmekällor. NIBE VPA klarar en temperatur på upp till 90 °C och är försedd med uttag för elpatron samt givarrör. Den miljövänliga och effektiva isoleringen gör att tanken har en mycket låg energiförlust. Isoleringen är demonterbar för att underlätta vid installation.
| RSK-nummer | 6883192 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082030 |
| GTIN | 7331421336670 |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | VPA 450/300 |
| Dimension | 35mm |
| Storlek | 445/285l 950x2000mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10/2,5 bar, max 90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | kopparfodrad/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 082030 |
|---|
| GTIN | 7331421336670 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
|---|
| Material tank panna/beredare | Koppar |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 450 l |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Höjd | 1947 mm |
| Bredd | 977 mm |
| Djup | 977 mm |
| Diameter | 950 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 35 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 35 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1066 | ||
| Bredd (mm) | 1066 | ||
| Höjd (mm) | 2300 | ||
| Vikt (kg) | 310 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6883192.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6883192.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6883192.pdf |
| RSK-nummer | 6883192 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082030 |
| GTIN | 7331421336670 |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | VPA 450/300 |
| Dimension | 35mm |
| Storlek | 445/285l 950x2000mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10/2,5 bar, max 90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | kopparfodrad/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 082030 |
|---|
| GTIN | 7331421336670 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
|---|
| Material tank panna/beredare | Koppar |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 450 l |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Höjd | 1947 mm |
| Bredd | 977 mm |
| Djup | 977 mm |
| Diameter | 950 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 35 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 35 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1066 | ||
| Bredd (mm) | 1066 | ||
| Höjd (mm) | 2300 | ||
| Vikt (kg) | 310 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6883192.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6883192.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6883192.pdf |