RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-10-15
RSK-nr enhet: ST
Focus GTV Hybrid är en standardiserad ackumulatortank för värme och varmvatten. Tanken är utrustad med två varmvattenslingor och en solslinga och är förberedd med flera anslutningar för enkel integration av olika värmekällor och värmesystem. Den robusta konstruktionen i konstruktionsstål tillsammans med effektiv PUR-isolering ger god driftssäkerhet och låga värmeförluster.
Focus GTV Hybrid är en standardiserad ackumulatortank för värme och varmvatten. Tanken är utrustad med två varmvattenslingor och en solslinga och är förberedd med flera anslutningar för enkel integration av olika värmekällor och värmesystem. Den robusta konstruktionen i konstruktionsstål tillsammans med effektiv PUR-isolering ger god driftssäkerhet och låga värmeförluster.
| RSK-nummer | 6876071 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1175211004 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | Focus Gtv Hybrid 500 |
| Dimension | - |
| Storlek | 500l 1821x665x675 (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | stående |
| Utförande | 2 varmvatten- / 1 solslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stålplåt |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/ackumulatortankar/ackumulatortankar-hybrid/focus-gtv-hybrid-500 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 1175211004 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/ackumulatortankar/ackumulatortankar-hybrid/focus-gtv-hybrid-500 |
|---|
| Lämplig för kyla | Nej |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 500 l |
| Höjd | 1830 mm |
| Diameter | 680 mm |
| Max. arbetstryck | 3 bar |
| Energieffektivitetsklass (812/2013/EU) | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 675 | ||
| Bredd (mm) | 665 | ||
| Höjd (mm) | 1821 | ||
| Vikt (kg) | 230 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_461_6876071.pdf |
|---|---|
| Sortimentskatalog | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SKAT/SKAT_461_6876071.pdf |
| RSK-nummer | 6876071 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1175211004 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | Focus Gtv Hybrid 500 |
| Dimension | - |
| Storlek | 500l 1821x665x675 (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | stående |
| Utförande | 2 varmvatten- / 1 solslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stålplåt |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/ackumulatortankar/ackumulatortankar-hybrid/focus-gtv-hybrid-500 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 1175211004 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/ackumulatortankar/ackumulatortankar-hybrid/focus-gtv-hybrid-500 |
|---|
| Lämplig för kyla | Nej |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 500 l |
| Höjd | 1830 mm |
| Diameter | 680 mm |
| Max. arbetstryck | 3 bar |
| Energieffektivitetsklass (812/2013/EU) | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 675 | ||
| Bredd (mm) | 665 | ||
| Höjd (mm) | 1821 | ||
| Vikt (kg) | 230 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_461_6876071.pdf |
|---|---|
| Sortimentskatalog | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SKAT/SKAT_461_6876071.pdf |