Inlagd: 2016-11-21
RSK-nr enhet: ST
NIBE UKV är en serie ackumulatorer, utjämningskärl, som i första hand är avsedda för anslutning till värmepumpar för att åstadkomma större volym på värmesystemet. Detta ger en bättre drift för värmepumpen. NIBE UKV kan även anslutas för att reducera tillfälliga värmeknäppningar som uppstår till följd av rörelser i rörsystemet vid temperaturförändringar. NIBE UKV 500 har möjlighet att demontera isoleringen för en enklare hantering av produkten.
NIBE UKV är en serie ackumulatorer, utjämningskärl, som i första hand är avsedda för anslutning till värmepumpar för att åstadkomma större volym på värmesystemet. Detta ger en bättre drift för värmepumpen. NIBE UKV kan även anslutas för att reducera tillfälliga värmeknäppningar som uppstår till följd av rörelser i rörsystemet vid temperaturförändringar. NIBE UKV 500 har möjlighet att demontera isoleringen för en enklare hantering av produkten.
| RSK-nummer | 6519784 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 080114 |
| GTIN | 7331421500064 |
| Produkt | Utjämningskärl |
| Produktnamn | UKV 500 |
| Dimension | G50 (2") |
| Storlek | 500l, 832x1855mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 6bar, temp 16°C till +95°C |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | för värmepumpar |
| Utförande | 4 anslutningar, golvmodell |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | ! |
| Material | stål/plast/flermaterial |
| Standard | ! |
| Övrig info | invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78587 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 080114 |
|---|
| GTIN | 7331421500064 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78587 |
|---|
| Lämplig för centralvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Tankmaterial | Stål |
| Ytskydd på insidan | Obehandlad |
| Ytskydd utsida | Belagd |
| Material ytterhölje | Stål |
| Med isolering | Ja |
| Material isolering | EPS (expanderad polystyren) |
| Volym/Innehåll | 492 l |
| Höjd | 1835 mm |
| Diameter | 860 mm |
| Diameter utan isolering | 662 mm |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Max. temperatur | 85 °C |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 1 | 2" |
| Anslutning 2 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 2 | 2" |
| Med dykrör | Nej |
| Med elpatron | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 950 | ||
| Bredd (mm) | 910 | ||
| Höjd (mm) | 2040 | ||
| Vikt (kg) | 150 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6519784.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6519784.pdf |
| RSK-nummer | 6519784 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 080114 |
| GTIN | 7331421500064 |
| Produkt | Utjämningskärl |
| Produktnamn | UKV 500 |
| Dimension | G50 (2") |
| Storlek | 500l, 832x1855mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 6bar, temp 16°C till +95°C |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | för värmepumpar |
| Utförande | 4 anslutningar, golvmodell |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | ! |
| Material | stål/plast/flermaterial |
| Standard | ! |
| Övrig info | invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78587 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 080114 |
|---|
| GTIN | 7331421500064 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78587 |
|---|
| Lämplig för centralvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Tankmaterial | Stål |
| Ytskydd på insidan | Obehandlad |
| Ytskydd utsida | Belagd |
| Material ytterhölje | Stål |
| Med isolering | Ja |
| Material isolering | EPS (expanderad polystyren) |
| Volym/Innehåll | 492 l |
| Höjd | 1835 mm |
| Diameter | 860 mm |
| Diameter utan isolering | 662 mm |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Max. temperatur | 85 °C |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 1 | 2" |
| Anslutning 2 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 2 | 2" |
| Med dykrör | Nej |
| Med elpatron | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 950 | ||
| Bredd (mm) | 910 | ||
| Höjd (mm) | 2040 | ||
| Vikt (kg) | 150 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6519784.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6519784.pdf |