Avaktiverad 2022-06-30
Inlagd: 2014-09-10
RSK-nr enhet: ST
Robust värmefläkt för portabelt bruk i tuffa miljöer. Tiger är en serie tåliga och kompakta värmefläktar för proffs med höga krav. Värmefläkt Tiger har en kompakt och robust design i rödlackerad stålplåt. Det kraftiga rörstativet fungerar som ett väl balanserat och ergonomiskt bärhandtag. Utformningen skyddar mot slag och vibrationer för att kunna användas i tuffare miljöer.
Robust värmefläkt för portabelt bruk i tuffa miljöer. Tiger är en serie tåliga och kompakta värmefläktar för proffs med höga krav. Värmefläkt Tiger har en kompakt och robust design i rödlackerad stålplåt. Det kraftiga rörstativet fungerar som ett väl balanserat och ergonomiskt bärhandtag. Utformningen skyddar mot slag och vibrationer för att kunna användas i tuffare miljöer.
| RSK-nummer | 6728399 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3083 |
| GTIN | 7393410208221 |
| Produkt | Värmefläkt |
| Produktnamn | P31 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 3kW |
| Funktion | portabel elvärme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/p31--varmluftsflakt/p97409 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 3083 |
|---|
| GTIN | 7393410208221 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/p31--varmluftsflakt/p97409 |
|---|
| Värmekapacitet | 2 - 3 kW |
|---|---|
| Luftvolym | 280 m³/h |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Överhettningsskydd | Ja |
| Med fläktreglering | Nej |
| Antal effektsteg | 2 |
| Med ventilationsposition/-läge | Ja |
| Torrinställning | Nej |
| Med rumstermostat | Ja |
| Anläggning för extern termostat | Nej |
| Kopplingsur | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Anläggning för transportslang till | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410208221 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 460 | ||
| Vikt (kg) | 6,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_94_6728399.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6728399.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_94_6728399.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_94_6728399.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_94_6727556.pdf |
| RSK-nummer | 6728399 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3083 |
| GTIN | 7393410208221 |
| Produkt | Värmefläkt |
| Produktnamn | P31 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 3kW |
| Funktion | portabel elvärme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/p31--varmluftsflakt/p97409 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 3083 |
|---|
| GTIN | 7393410208221 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/p31--varmluftsflakt/p97409 |
|---|
| Värmekapacitet | 2 - 3 kW |
|---|---|
| Luftvolym | 280 m³/h |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Överhettningsskydd | Ja |
| Med fläktreglering | Nej |
| Antal effektsteg | 2 |
| Med ventilationsposition/-läge | Ja |
| Torrinställning | Nej |
| Med rumstermostat | Ja |
| Anläggning för extern termostat | Nej |
| Kopplingsur | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Anläggning för transportslang till | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410208221 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 460 | ||
| Vikt (kg) | 6,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_94_6728399.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6728399.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_94_6728399.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_94_6728399.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_94_6727556.pdf |