RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-09-08
RSK-nr enhet: ST
Kombinerad luftkylare/luftvärmare med EC fläktmotor. Janus är lämplig för kylning och uppvärmning av industrier, lager, handelslokaler och andra miljöer där ett gott inneklimat behövs. Levereras med luftriktare.
Kombinerad luftkylare/luftvärmare med EC fläktmotor. Janus är lämplig för kylning och uppvärmning av industrier, lager, handelslokaler och andra miljöer där ett gott inneklimat behövs. Levereras med luftriktare.
| RSK-nummer | 6702008 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FECM24 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fläktluftkylare/-värmare |
| Produktnamn | EVECO FECM24 |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 495x526x526mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 5,0kW (7/12 +27° 47%) 230V |
| Funktion | kyla/värme av industri/lager |
| Utförande | 4 radigt vattenbatteri |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9002 |
| Ytbehandling | epoxylackerad, galvaniserad |
| Material | stålplåt/aluminium/koppar |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | med luftriktare vägg |
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/flaktluftkylare/janus-ecm/ |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | FECM24 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/flaktluftkylare/janus-ecm/ |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Fläkttyp | Axiell |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämplig för innertaksmontering | Nej |
| Lämplig för golvmontering | Nej |
| Upphängning medlevereras | Nej |
| Luftvolym från/till | 635 - 1780 m³/h |
| Max. kastlängd horisontalt | 8 m |
| Anslutningsspänning | 220 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Märkström | 0,68 A |
| Max. ingång elektrisk effekt | 157 W |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 526 mm |
| Bredd | 526 mm |
| Djup | 495 mm |
| Vikt inklusive fyllning | 23 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 810 | ||
| Bredd (mm) | 885 | ||
| Höjd (mm) | 540 | ||
| Vikt (kg) | 25,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_541_6702003.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_541_6702008.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_541_6702003.pdf |
| RSK-nummer | 6702008 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FECM24 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fläktluftkylare/-värmare |
| Produktnamn | EVECO FECM24 |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 495x526x526mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 5,0kW (7/12 +27° 47%) 230V |
| Funktion | kyla/värme av industri/lager |
| Utförande | 4 radigt vattenbatteri |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9002 |
| Ytbehandling | epoxylackerad, galvaniserad |
| Material | stålplåt/aluminium/koppar |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | med luftriktare vägg |
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/flaktluftkylare/janus-ecm/ |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | FECM24 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/flaktluftkylare/janus-ecm/ |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Fläkttyp | Axiell |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämplig för innertaksmontering | Nej |
| Lämplig för golvmontering | Nej |
| Upphängning medlevereras | Nej |
| Luftvolym från/till | 635 - 1780 m³/h |
| Max. kastlängd horisontalt | 8 m |
| Anslutningsspänning | 220 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Märkström | 0,68 A |
| Max. ingång elektrisk effekt | 157 W |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 526 mm |
| Bredd | 526 mm |
| Djup | 495 mm |
| Vikt inklusive fyllning | 23 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 810 | ||
| Bredd (mm) | 885 | ||
| Höjd (mm) | 540 | ||
| Vikt (kg) | 25,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_541_6702003.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_541_6702008.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_541_6702003.pdf |