Avaktiverad 2022-12-24
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-11-07
RSK-nr enhet: ST
SAVANA är lämplig för uppvärmning av industrier, lager, handelslokaler och andra miljöer där en attraktiv luftvärmare skall användas.
SAVANA är lämplig för uppvärmning av industrier, lager, handelslokaler och andra miljöer där en attraktiv luftvärmare skall användas.
| RSK-nummer | 6724130 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SAV62G |
| GTIN | 8595102268943 |
| Produkt | Fläktluftvärmare |
| Produktnamn | EVECO SAV62G |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 955x350x855mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 59kW vid 80/60 +15° 230V 2,2A |
| Funktion | uppvärmning av industri m.m |
| Utförande | 2 radigt vattenbatteri |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9010 |
| Ytbehandling | epoxylackerad, galvaniserad |
| Material | stålplåt/aluminium/koppar |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | med luftriktare G vägg el. tak |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | SAV62G |
|---|
| GTIN | 8595102268943 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Värmeavgivning | 22,4 - 52,7 kW |
| Fläkttyp | Axiell |
| Luftvolym från/till | 1568 - 5839 m³/h |
| Märkström | 2,2 A |
| Ljudtrycksnivå vid 5 m höjd | 49 - 64 dB(A) |
| Inställbar blandning av frånluft | Nej |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 855 mm |
| Bredd | 855 mm |
| Djup | 350 mm |
| Fritt utblås | Ja |
| Anslutning | Invändig gänga M, metrisk |
| Dimension (Nominell diameter) | 1" (25) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 980 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 880 | ||
| Vikt (kg) | 53,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_541_6724130.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_541_6724130.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_541_6724130.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_541_6724130.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_541_6724130.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_541_6724130.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_541_6724130.pdf |
| RSK-nummer | 6724130 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SAV62G |
| GTIN | 8595102268943 |
| Produkt | Fläktluftvärmare |
| Produktnamn | EVECO SAV62G |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 955x350x855mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 59kW vid 80/60 +15° 230V 2,2A |
| Funktion | uppvärmning av industri m.m |
| Utförande | 2 radigt vattenbatteri |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9010 |
| Ytbehandling | epoxylackerad, galvaniserad |
| Material | stålplåt/aluminium/koppar |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | med luftriktare G vägg el. tak |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | SAV62G |
|---|
| GTIN | 8595102268943 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Värmeavgivning | 22,4 - 52,7 kW |
| Fläkttyp | Axiell |
| Luftvolym från/till | 1568 - 5839 m³/h |
| Märkström | 2,2 A |
| Ljudtrycksnivå vid 5 m höjd | 49 - 64 dB(A) |
| Inställbar blandning av frånluft | Nej |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 855 mm |
| Bredd | 855 mm |
| Djup | 350 mm |
| Fritt utblås | Ja |
| Anslutning | Invändig gänga M, metrisk |
| Dimension (Nominell diameter) | 1" (25) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 980 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 880 | ||
| Vikt (kg) | 53,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_541_6724130.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_541_6724130.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_541_6724130.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_541_6724130.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_541_6724130.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_541_6724130.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_541_6724130.pdf |