RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-02-18
RSK-nr enhet: ST
AW K används för att kyla industrilokaler, butiker och liknande lokaler. En ren design med enkla former gör att AW-serien även kan installeras i offentliga miljöer. AW K kan också kopplas till värmevatten och användas för uppvärmning under den kalla årstiden.
AW K används för att kyla industrilokaler, butiker och liknande lokaler. En ren design med enkla former gör att AW-serien även kan installeras i offentliga miljöer. AW K kan också kopplas till värmevatten och användas för uppvärmning under den kalla årstiden.
| RSK-nummer | 6703445 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 421409 |
| GTIN | 7330334046263 |
| Produkt | Fläktluftvärmare/Kylare |
| Produktnamn | Fläktluftvärmare AW K22EC |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 740x670x510mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar |
| Effekt/Eldata | 23,8kW 230V |
| Funktion | uppvärmning/kylning |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | vitlackerad |
| Material | galvaniserad/lackerad |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://veab.com/produkt/aw-k |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 421409 |
|---|
| GTIN | 7330334046263 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://veab.com/produkt/aw-k |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Värmeavgivning | 13,6 - 22,4 kW |
| Fläkttyp | Axiell |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämplig för innertaksmontering | Nej |
| Upphängning medlevereras | Ja |
| Luftvolym från/till | 2000 - 2000 m³/h |
| Max. kastlängd horisontalt | 8 m |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Märkström | 0,55 A |
| Ljudtrycksnivå vid 5 m höjd | 51 - 51 dB(A) |
| Inställbar blandning av frånluft | Nej |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 670 mm |
| Bredd | 740 mm |
| Djup | 510 mm |
| Fritt utblås | Ja |
| Anslutning | Lödände |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Max. arbetstryck | 1600 kPa |
| Vatteninnehåll | 3,1 l |
| Vikt inklusive fyllning | 53 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330334046263 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 510 | ||
| Bredd (mm) | 740 | ||
| Höjd (mm) | 670 | ||
| Vikt (kg) | 50 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1172_6703445.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1172_6703445.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1172_6703445.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1172_6703445.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1172_6703445.pdf |
| RSK-nummer | 6703445 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 421409 |
| GTIN | 7330334046263 |
| Produkt | Fläktluftvärmare/Kylare |
| Produktnamn | Fläktluftvärmare AW K22EC |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 740x670x510mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar |
| Effekt/Eldata | 23,8kW 230V |
| Funktion | uppvärmning/kylning |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | vitlackerad |
| Material | galvaniserad/lackerad |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://veab.com/produkt/aw-k |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 421409 |
|---|
| GTIN | 7330334046263 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://veab.com/produkt/aw-k |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Värmeavgivning | 13,6 - 22,4 kW |
| Fläkttyp | Axiell |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämplig för innertaksmontering | Nej |
| Upphängning medlevereras | Ja |
| Luftvolym från/till | 2000 - 2000 m³/h |
| Max. kastlängd horisontalt | 8 m |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Märkström | 0,55 A |
| Ljudtrycksnivå vid 5 m höjd | 51 - 51 dB(A) |
| Inställbar blandning av frånluft | Nej |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 670 mm |
| Bredd | 740 mm |
| Djup | 510 mm |
| Fritt utblås | Ja |
| Anslutning | Lödände |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Max. arbetstryck | 1600 kPa |
| Vatteninnehåll | 3,1 l |
| Vikt inklusive fyllning | 53 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330334046263 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 510 | ||
| Bredd (mm) | 740 | ||
| Höjd (mm) | 670 | ||
| Vikt (kg) | 50 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1172_6703445.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1172_6703445.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1172_6703445.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1172_6703445.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1172_6703445.pdf |