Avaktiverad 2023-07-26
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2015-03-03
RSK-nr enhet: ST
Fläktluftvärmare för dammiga miljöer, för vattenanslutning. SWX är en serie fläktluftvärmare som passar i miljöer som ställer höga krav på material och säkerhet. SWX D är speciellt framtagen för dammiga miljöer, såsom industri- och snickerilokaler. Fläktluftvärmare SWX har en robust design, anpassad för de krav som ställs i tuffa miljöer. Levereras med luftriktare med individuellt ställbara lameller som riktar luftströmmen i ett plan.
Fläktluftvärmare för dammiga miljöer, för vattenanslutning. SWX är en serie fläktluftvärmare som passar i miljöer som ställer höga krav på material och säkerhet. SWX D är speciellt framtagen för dammiga miljöer, såsom industri- och snickerilokaler. Fläktluftvärmare SWX har en robust design, anpassad för de krav som ställs i tuffa miljöer. Levereras med luftriktare med individuellt ställbara lameller som riktar luftströmmen i ett plan.
| RSK-nummer | 6739407 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31150 |
| GTIN | 7393410009507 |
| Produkt | Fläktluftvärmare |
| Produktnamn | SWXD13 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 535x585x455mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar |
| Effekt/Eldata | 15kW 230V |
| Funktion | vattenburen, för dammig miljö |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rostfritt |
| Ytbehandling | - |
| Material | syrafast plåt/flermaterial |
| Standard | IP65 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/swxd13--flaktluftvarmare/p95297 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31150 |
|---|
| GTIN | 7393410009507 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/swxd13--flaktluftvarmare/p95297 |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Värmeavgivning | 9 - 9 kW |
| Fläkttyp | Axiell |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämplig för innertaksmontering | Nej |
| Upphängning medlevereras | Ja |
| Luftvolym från/till | 2200 - 2200 m³/h |
| Max. kastlängd horisontalt | 7 m |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Märkström | 0,5 A |
| Ljudtrycksnivå vid 5 m höjd | 59 - 59 dB(A) |
| Inställbar blandning av frånluft | Nej |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 535 mm |
| Bredd | 585 mm |
| Djup | 455 mm |
| Fritt utblås | Ja |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension (Nominell diameter) | 3/4" (20) |
| Max. arbetstryck | 1600 kPa |
| Vatteninnehåll | 2,2 l |
| Vikt inklusive fyllning | 32 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410009507 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 550 | ||
| Bredd (mm) | 655 | ||
| Höjd (mm) | 590 | ||
| Vikt (kg) | 36 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6739407.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6739407.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6739407.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_94_6727556.pdf |
| RSK-nummer | 6739407 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31150 |
| GTIN | 7393410009507 |
| Produkt | Fläktluftvärmare |
| Produktnamn | SWXD13 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 535x585x455mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar |
| Effekt/Eldata | 15kW 230V |
| Funktion | vattenburen, för dammig miljö |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rostfritt |
| Ytbehandling | - |
| Material | syrafast plåt/flermaterial |
| Standard | IP65 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/swxd13--flaktluftvarmare/p95297 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31150 |
|---|
| GTIN | 7393410009507 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/swxd13--flaktluftvarmare/p95297 |
|---|
| Material värmeväxlare | Aluminium/Koppar |
|---|---|
| Värmeavgivning | 9 - 9 kW |
| Fläkttyp | Axiell |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämplig för innertaksmontering | Nej |
| Upphängning medlevereras | Ja |
| Luftvolym från/till | 2200 - 2200 m³/h |
| Max. kastlängd horisontalt | 7 m |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Märkström | 0,5 A |
| Ljudtrycksnivå vid 5 m höjd | 59 - 59 dB(A) |
| Inställbar blandning av frånluft | Nej |
| Inställbara lameller frånluftssida | Ja |
| Höjd | 535 mm |
| Bredd | 585 mm |
| Djup | 455 mm |
| Fritt utblås | Ja |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension (Nominell diameter) | 3/4" (20) |
| Max. arbetstryck | 1600 kPa |
| Vatteninnehåll | 2,2 l |
| Vikt inklusive fyllning | 32 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410009507 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 550 | ||
| Bredd (mm) | 655 | ||
| Höjd (mm) | 590 | ||
| Vikt (kg) | 36 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6739407.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6739407.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6739407.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_94_6727556.pdf |