Inlagd: 2010-11-03
RSK-nr enhet: ST
OBS! Denna luftridå är förberedd för styrsystem SIRe. Det finns 3 st funktionsnivåer att välja mellan, Basic, Competent & Advanced. Se vidare under tillbehör. Luftridåer med vattenbatteri skall alltid kompletteras med ventilpaket. Se vidare under tillbehör för valt SIRe styrsystem. Infälld luftridå för mindre entréer. AR200 är en kompakt luftridå som passar de flesta mindre entréer. Tack vare den låga inbyggnadshöjden kan AR200 monteras även där det är trångt i undertaket. Den infällda installationen och den låga ljudnivån gör AR200 mycket diskret. *) Rekommenderad installationshöjd kan variera beroende på den aktuella lokalen.
OBS! Denna luftridå är förberedd för styrsystem SIRe. Det finns 3 st funktionsnivåer att välja mellan, Basic, Competent & Advanced. Se vidare under tillbehör. Luftridåer med vattenbatteri skall alltid kompletteras med ventilpaket. Se vidare under tillbehör för valt SIRe styrsystem. Infälld luftridå för mindre entréer. AR200 är en kompakt luftridå som passar de flesta mindre entréer. Tack vare den låga inbyggnadshöjden kan AR200 monteras även där det är trångt i undertaket. Den infällda installationen och den låga ljudnivån gör AR200 mycket diskret. *) Rekommenderad installationshöjd kan variera beroende på den aktuella lokalen.
| RSK-nummer | 6730006 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2435 |
| GTIN | 7393410008937 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | AR210W |
| Dimension | DN15 (1/2") invändig gänga |
| Storlek | 1042x494x210mm (LxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 8 bar/maxtemp +130°C |
| Effekt/Eldata | 230V~ |
| Funktion | vattenburen,infällt takmontage |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | vit RAL9016/grå RAL 7046 |
| Ytbehandling | pulverlackering |
| Material | aluzink/plast/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/ar210w--luftrida/p106246 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2435 |
|---|
| GTIN | 7393410008937 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/ar210w--luftrida/p106246 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 2,5 m |
| Max. dörrbredd | 1 m |
| Max. luftvolym | 1000 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Lämplig för låg-temperaturvärmne | Nej |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 0,09 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 0,4 A |
| Bredd | 1042 mm |
| Höjd | 198 mm |
| Djup | 392 mm |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Ja |
| Utblåsmönster | Fast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410008937 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1130 | ||
| Bredd (mm) | 530 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6730006.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6730006.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6730006.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_94_6730006.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6738655.pdf |
| RSK-nummer | 6730006 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2435 |
| GTIN | 7393410008937 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | AR210W |
| Dimension | DN15 (1/2") invändig gänga |
| Storlek | 1042x494x210mm (LxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 8 bar/maxtemp +130°C |
| Effekt/Eldata | 230V~ |
| Funktion | vattenburen,infällt takmontage |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | vit RAL9016/grå RAL 7046 |
| Ytbehandling | pulverlackering |
| Material | aluzink/plast/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/ar210w--luftrida/p106246 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2435 |
|---|
| GTIN | 7393410008937 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/ar210w--luftrida/p106246 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 2,5 m |
| Max. dörrbredd | 1 m |
| Max. luftvolym | 1000 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Lämplig för låg-temperaturvärmne | Nej |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 0,09 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 0,4 A |
| Bredd | 1042 mm |
| Höjd | 198 mm |
| Djup | 392 mm |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Ja |
| Utblåsmönster | Fast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410008937 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1130 | ||
| Bredd (mm) | 530 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6730006.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6730006.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6730006.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_94_6730006.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6738655.pdf |