Inlagd: 2020-12-04
RSK-nr enhet: ST
Infälld och energieffektiv luftridå för kommersiella lokaler. Arden 3500 är avsedd för infälld installation med en rekommenderad installationshöjd på 3,5 m och är utrustad med energieffektiva EC motorer som möjliggör steglös styrning av luftflödet. Tillsammans med det intelligenta styrsystemet ger luftridån dig möjlighet att enkelt optimera din komfort och spara energi. Rekommenderad installationshöjd kan variera beroende på den aktuella lokalen. Styrsystemet beställs separat.
Infälld och energieffektiv luftridå för kommersiella lokaler. Arden 3500 är avsedd för infälld installation med en rekommenderad installationshöjd på 3,5 m och är utrustad med energieffektiva EC motorer som möjliggör steglös styrning av luftflödet. Tillsammans med det intelligenta styrsystemet ger luftridån dig möjlighet att enkelt optimera din komfort och spara energi. Rekommenderad installationshöjd kan variera beroende på den aktuella lokalen. Styrsystemet beställs separat.
| RSK-nummer | 6703873 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 190552 |
| GTIN | 7393410533712 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | ARFEC3520A |
| Dimension | - |
| Storlek | 2073x302x646mm (LxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 670W, 230V~ |
| Funktion | infällt takmontage |
| Utförande | utan värme |
|---|---|
| Färg | vit RAL9016/grå RAL 7046 |
| Ytbehandling | pulverlackering |
| Material | aluzink/plast/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/arfec3520a--luftrida/p531462 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 190552 |
|---|
| GTIN | 7393410533712 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/arfec3520a--luftrida/p531462 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 3,5 m |
| Max. dörrbredd | 2 m |
| Max. luftvolym | 3800 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 100 |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 0,67 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 4,1 A |
| Max. ljudnivå (på ett avstånd av 3 meter) | 79 dB(A) |
| Bredd | 2073 mm |
| Höjd | 302 mm |
| Djup | 646 mm |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Med luftfilter | Nej |
| Kassettutförande | Ja |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410533712 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2130 | ||
| Bredd (mm) | 695 | ||
| Höjd (mm) | 383 | ||
| Vikt (kg) | 66 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6703871.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6703871.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6703865.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_94_6703871.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6703873.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000643.pdf |
| RSK-nummer | 6703873 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 190552 |
| GTIN | 7393410533712 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | ARFEC3520A |
| Dimension | - |
| Storlek | 2073x302x646mm (LxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 670W, 230V~ |
| Funktion | infällt takmontage |
| Utförande | utan värme |
|---|---|
| Färg | vit RAL9016/grå RAL 7046 |
| Ytbehandling | pulverlackering |
| Material | aluzink/plast/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/arfec3520a--luftrida/p531462 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 190552 |
|---|
| GTIN | 7393410533712 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/arfec3520a--luftrida/p531462 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 3,5 m |
| Max. dörrbredd | 2 m |
| Max. luftvolym | 3800 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 100 |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 0,67 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 4,1 A |
| Max. ljudnivå (på ett avstånd av 3 meter) | 79 dB(A) |
| Bredd | 2073 mm |
| Höjd | 302 mm |
| Djup | 646 mm |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Med luftfilter | Nej |
| Kassettutförande | Ja |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410533712 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2130 | ||
| Bredd (mm) | 695 | ||
| Höjd (mm) | 383 | ||
| Vikt (kg) | 66 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6703871.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6703871.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6703865.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_94_6703871.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6703873.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000643.pdf |