Avaktiverad 2020-12-20
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-12-19
RSK-nr enhet: ST
Essensse NEO är en kompakt och effektiv luftridå som skapar en osynlig dörr av luft och förhindrar att uppvärmd luft lämnar lokalen/öppningen. Bra prestanda och kastlängd för sin storlek tack vare ett speciellt utblåsningsgaller som gör att den även klarar krävande situationer. Lämpliga användningsområden är entréer till butiker, kontor och mindre lagerportar. Rekommenderad upp till 3,2m monteringshöjd.
Essensse NEO är en kompakt och effektiv luftridå som skapar en osynlig dörr av luft och förhindrar att uppvärmd luft lämnar lokalen/öppningen. Bra prestanda och kastlängd för sin storlek tack vare ett speciellt utblåsningsgaller som gör att den även klarar krävande situationer. Lämpliga användningsområden är entréer till butiker, kontor och mindre lagerportar. Rekommenderad upp till 3,2m monteringshöjd.
| RSK-nummer | 6703734 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VCES2B200V2AC |
| GTIN | - |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | ESSENSSE NEO B |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 2100x377x252mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 29,8kW (80/60 +18°) 230V 1,4A |
| Funktion | klimatseparation i entréer |
| Utförande | 2,0m vattenvärmd |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9010 |
| Ytbehandling | epoxylackerad, galvaniserad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | AC motor |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | VCES2B200V2AC |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Frihängande |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 3,2 m |
| Max. luftvolym | 3300 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. strömförbrukning fläktar | 1,4 A |
| Max. ljudnivå (på ett avstånd av 3 meter) | 56,8 dB(A) |
| Bredd | 2100 mm |
| Höjd | 252 mm |
| Djup | 377 mm |
| Placering av vattenanslutning | Översida |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9010 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Nej |
| Kassettutförande | Nej |
| Utblåsmönster | Likriktad |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2330 | ||
| Bredd (mm) | 469 | ||
| Höjd (mm) | 556 | ||
| Vikt (kg) | 66,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6703734 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VCES2B200V2AC |
| GTIN | - |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | ESSENSSE NEO B |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 2100x377x252mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 29,8kW (80/60 +18°) 230V 1,4A |
| Funktion | klimatseparation i entréer |
| Utförande | 2,0m vattenvärmd |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9010 |
| Ytbehandling | epoxylackerad, galvaniserad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | AC motor |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | VCES2B200V2AC |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Frihängande |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 3,2 m |
| Max. luftvolym | 3300 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. strömförbrukning fläktar | 1,4 A |
| Max. ljudnivå (på ett avstånd av 3 meter) | 56,8 dB(A) |
| Bredd | 2100 mm |
| Höjd | 252 mm |
| Djup | 377 mm |
| Placering av vattenanslutning | Översida |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9010 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Nej |
| Kassettutförande | Nej |
| Utblåsmönster | Likriktad |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2330 | ||
| Bredd (mm) | 469 | ||
| Höjd (mm) | 556 | ||
| Vikt (kg) | 66,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |