Avaktiverad 2026-02-24
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-12-28
RSK-nr enhet: ST
Finesse är en diskret och effektiv luftridå, för infällt montage, som skapar en osynlig dörr av luft och förhindrar att uppvärmd luft lämnar lokalen/dörröppningen. Bra prestanda och kastlängd för sin storlek gör att den även klarar krävande situationer. Lämpliga användningsområden är entréer till butiker, kontor och mindre lagerportar. Max 4,0m monteringshöjd, vid ideala förhållanden, men normalt rekommenderas upp till 3,5m. Måste kompletteras med styrmodul.
Finesse är en diskret och effektiv luftridå, för infällt montage, som skapar en osynlig dörr av luft och förhindrar att uppvärmd luft lämnar lokalen/dörröppningen. Bra prestanda och kastlängd för sin storlek gör att den även klarar krävande situationer. Lämpliga användningsområden är entréer till butiker, kontor och mindre lagerportar. Max 4,0m monteringshöjd, vid ideala förhållanden, men normalt rekommenderas upp till 3,5m. Måste kompletteras med styrmodul.
| RSK-nummer | 6703809 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VCFB200VN |
| GTIN | 8592455053240 |
| Produkt | Varmluftridå |
| Produktnamn | Finesse |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 2166x638x304mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 35,1kW (80/60 +18) 230V 5,7A |
| Funktion | klimatseparation i entréer |
| Utförande | Infälld i undertak |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9016 |
| Ytbehandling | epoxylackerad/elförzinkad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | Infälld vattenvärmd AC |
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/luftridaer/finesse-ac-vattenvarmd/ |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | VCFB200VN |
|---|
| GTIN | 8592455053240 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/luftridaer/finesse-ac-vattenvarmd/ |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 4 m |
| Max. dörrbredd | 2 m |
| Max. luftvolym | 4280 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Max. värmeeffekt 90/70 - 20°C | 41,6 kW |
| Max. värmeeffekt 60/40 - 20°C | 19,8 kW |
| Lämplig för låg-temperaturvärmne | Ja |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. strömförbrukning fläktar | 4,3 A |
| Bredd | 2166 mm |
| Höjd | 304,1 mm |
| Djup | 638,5 mm |
| Placering av vattenanslutning | Sida |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Nej |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 8592455053240 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Stringerpall | ||
| Djup (mm) | 2286 | ||
| Bredd (mm) | 756 | ||
| Höjd (mm) | 524 | ||
| Vikt (kg) | 107 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_541_6739281_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/cedkl_541_6739281_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 6703809 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VCFB200VN |
| GTIN | 8592455053240 |
| Produkt | Varmluftridå |
| Produktnamn | Finesse |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 2166x638x304mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 35,1kW (80/60 +18) 230V 5,7A |
| Funktion | klimatseparation i entréer |
| Utförande | Infälld i undertak |
|---|---|
| Färg | vit RAL 9016 |
| Ytbehandling | epoxylackerad/elförzinkad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IP20 |
| Övrig info | Infälld vattenvärmd AC |
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/luftridaer/finesse-ac-vattenvarmd/ |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | VCFB200VN |
|---|
| GTIN | 8592455053240 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.eveco.se/produkt/luftridaer/finesse-ac-vattenvarmd/ |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 4 m |
| Max. dörrbredd | 2 m |
| Max. luftvolym | 4280 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Max. värmeeffekt 90/70 - 20°C | 41,6 kW |
| Max. värmeeffekt 60/40 - 20°C | 19,8 kW |
| Lämplig för låg-temperaturvärmne | Ja |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. strömförbrukning fläktar | 4,3 A |
| Bredd | 2166 mm |
| Höjd | 304,1 mm |
| Djup | 638,5 mm |
| Placering av vattenanslutning | Sida |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Nej |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 8592455053240 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Stringerpall | ||
| Djup (mm) | 2286 | ||
| Bredd (mm) | 756 | ||
| Höjd (mm) | 524 | ||
| Vikt (kg) | 107 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_541_6739281_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/cedkl_541_6739281_gruppfil.pdf |