Avaktiverad 2020-12-31
Inlagd: 2013-10-15
RSK-nr enhet: ST
OBS! Denna luftridå är förberedd för styrsystem SIRe. Det finns 3 st funktionsnivåer att välja mellan: Basic, Competent och Advanced. Se vidare under tillbehör. Luftridåer med vattenbatteri ska alltid kompletteras med ventilpaket. Se vidare under tillbehör för valt SIRe styrsystem. Stilren luftridå med smarta funktioner, för entréer. PA2500 skapar en temperaturavskiljande luftspärr som effektivt förhindrar kalldrag och ger god värmekomfort i entréer, som t.ex. butiker, kontor och offentliga lokaler. *) Rekommenderad installationshöjd kan variera beroende på den aktuella lokalen.
OBS! Denna luftridå är förberedd för styrsystem SIRe. Det finns 3 st funktionsnivåer att välja mellan: Basic, Competent och Advanced. Se vidare under tillbehör. Luftridåer med vattenbatteri ska alltid kompletteras med ventilpaket. Se vidare under tillbehör för valt SIRe styrsystem. Stilren luftridå med smarta funktioner, för entréer. PA2500 skapar en temperaturavskiljande luftspärr som effektivt förhindrar kalldrag och ger god värmekomfort i entréer, som t.ex. butiker, kontor och offentliga lokaler. *) Rekommenderad installationshöjd kan variera beroende på den aktuella lokalen.
| RSK-nummer | 6736999 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 24726 |
| GTIN | 7393410005189 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | PA2520A Thermozone Aircurtain |
| Dimension | - |
| Storlek | 2050x210x345mm (LxHxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | med stickpropp |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | aluzink, plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/pa2520a--luftrida/p94698 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 24726 |
|---|
| GTIN | 7393410005189 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/pa2520a--luftrida/p94698 |
|---|
| Modell/Utförande | Frihängande |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 2,5 m |
| Max. dörrbredd | 2 m |
| Max. luftvolym | 2600 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 0,3 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 1 A |
| Bredd | 2050 mm |
| Höjd | 210 mm |
| Djup | 345 mm |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Ja |
| Med luftfilter | Nej |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410005189 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2125 | ||
| Bredd (mm) | 270 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 34,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6735793.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6735793.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6735793.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_94_6736999.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_94_6735793.pdf |
| RSK-nummer | 6736999 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 24726 |
| GTIN | 7393410005189 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | PA2520A Thermozone Aircurtain |
| Dimension | - |
| Storlek | 2050x210x345mm (LxHxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | med stickpropp |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | aluzink, plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/pa2520a--luftrida/p94698 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 24726 |
|---|
| GTIN | 7393410005189 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/pa2520a--luftrida/p94698 |
|---|
| Modell/Utförande | Frihängande |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 2,5 m |
| Max. dörrbredd | 2 m |
| Max. luftvolym | 2600 m³/h |
| Antal fläktinställningar | 3 |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 0,3 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 1 A |
| Bredd | 2050 mm |
| Höjd | 210 mm |
| Djup | 345 mm |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Med kontrollpanel | Ja |
| Med luftfilter | Nej |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410005189 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2125 | ||
| Bredd (mm) | 270 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 34,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6735793.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6735793.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6735793.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_94_6736999.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_94_6735793.pdf |