Avaktiverad 2020-04-24
Inlagd: 2014-05-06
RSK-nr enhet: ST
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). •Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 199 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE40 med plaströrskoppling för DN50 (PE40/PE50) •Stationen är utrustad med: oFlygt tuggerpump MH 3069.170 HT-250. 3x400V, 2,4kW, 5.1A. Pumpen installeras semipermanent hängande i rostfritt tryckrör. oRörgalleri och kopplingar i PPA med avstängningsventil och kulbackventil i gjutjärn. oLyftkedja i rostfritt stål. oFlygt pumpsstyrning FGC-211/S5, o2 st. Flygt nivåvippa ENM-10 med 13 m sladd (nivå/larmvippa) oLåsbart lock i PE
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). •Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 199 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE40 med plaströrskoppling för DN50 (PE40/PE50) •Stationen är utrustad med: oFlygt tuggerpump MH 3069.170 HT-250. 3x400V, 2,4kW, 5.1A. Pumpen installeras semipermanent hängande i rostfritt tryckrör. oRörgalleri och kopplingar i PPA med avstängningsventil och kulbackventil i gjutjärn. oLyftkedja i rostfritt stål. oFlygt pumpsstyrning FGC-211/S5, o2 st. Flygt nivåvippa ENM-10 med 13 m sladd (nivå/larmvippa) oLåsbart lock i PE
| RSK-nummer | 5884990 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006103 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit, MH3069 HT-250 |
| Dimension | 160/110 x 50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3x400V 2,4 kW |
| Funktion | avlopp |
| Utförande | MH3069 HT-250. FGC-211/S5 |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006103 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 35 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 250 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5884990.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5884990 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006103 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit, MH3069 HT-250 |
| Dimension | 160/110 x 50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3x400V 2,4 kW |
| Funktion | avlopp |
| Utförande | MH3069 HT-250. FGC-211/S5 |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006103 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 35 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 250 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5884990.pdf |
|---|---|