Avaktiverad 2025-12-22
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2012-08-16
RSK-nr enhet: ST
Presskoppling i avzinkningshärdig mässing avsedda för A-collection kompositrör. TH-profil.
Presskoppling i avzinkningshärdig mässing avsedda för A-collection kompositrör. TH-profil.
| RSK-nummer | 1880515 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Väggfäste |
| Produktnamn | a-collection Multiskin |
| Dimension | 16x2,0mm x R15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog för kompositrör |
| Utförande | muff x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | avzinkningshärdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | th, grön pressindikator |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Form | Rätvinklad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 15 mm |
| Dimension anslutning 2 | DN 15 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 16 mm |
| Anslutning | Pressmuff |
| Anslutning kran-/ventilgänga | 1/2" |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 110 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | TH |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med skyddskåpa/-lock | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 74 | ||
| Bredd (mm) | 53 | ||
| Höjd (mm) | 52 | ||
| Vikt (kg) | 0,21 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_49_1880527_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_49_1880527_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 1880515 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Väggfäste |
| Produktnamn | a-collection Multiskin |
| Dimension | 16x2,0mm x R15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog för kompositrör |
| Utförande | muff x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | avzinkningshärdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | th, grön pressindikator |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Form | Rätvinklad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 15 mm |
| Dimension anslutning 2 | DN 15 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 16 mm |
| Anslutning | Pressmuff |
| Anslutning kran-/ventilgänga | 1/2" |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 110 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | TH |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med skyddskåpa/-lock | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 74 | ||
| Bredd (mm) | 53 | ||
| Höjd (mm) | 52 | ||
| Vikt (kg) | 0,21 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_49_1880527_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_49_1880527_gruppfil.pdf |