Inlagd: 2005-10-07
RSK-nr enhet: ST
VSH XPress R2755G O-ring gul 54, standard HNBR för delar i rostfritt stål 316 för GAS
VSH XPress R2755G O-ring gul 54, standard HNBR för delar i rostfritt stål 316 för GAS
| RSK-nummer | 1454747 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6211975 |
| GTIN | 8711985123258 |
| Produkt | O-ring |
| Produktnamn | XPress R2755G |
| Dimension | 54 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | -20+70°C max 5 bar i byggnad |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog för gas |
| Utförande | för gas pressdelar i rostfritt |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | HNBR |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1454747 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | 6211975 |
|---|
| GTIN | 8711985123258 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1454747 |
|---|
| Material | HNBR (hydrogenererad nitrilgummi) |
|---|---|
| Diameter (innermått) | 54 mm |
| Ringtjocklek | 4 mm |
| Färg | Gul |
| LABS-fri | Nej |
| Silikonfri | Nej |
| Ytskydd | Ingen |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 62 | ||
| Bredd (mm) | 62 | ||
| Höjd (mm) | 4 | ||
| Vikt (kg) | 0,004 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1189616.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1189616.pdf |
| Sortimentskatalog | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SKAT/SKAT_1083_1189616.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_560_1454730_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 1454747 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6211975 |
| GTIN | 8711985123258 |
| Produkt | O-ring |
| Produktnamn | XPress R2755G |
| Dimension | 54 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | -20+70°C max 5 bar i byggnad |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog för gas |
| Utförande | för gas pressdelar i rostfritt |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | HNBR |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1454747 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | 6211975 |
|---|
| GTIN | 8711985123258 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1454747 |
|---|
| Material | HNBR (hydrogenererad nitrilgummi) |
|---|---|
| Diameter (innermått) | 54 mm |
| Ringtjocklek | 4 mm |
| Färg | Gul |
| LABS-fri | Nej |
| Silikonfri | Nej |
| Ytskydd | Ingen |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 62 | ||
| Bredd (mm) | 62 | ||
| Höjd (mm) | 4 | ||
| Vikt (kg) | 0,004 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1189616.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1189616.pdf |
| Sortimentskatalog | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SKAT/SKAT_1083_1189616.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_560_1454730_gruppfil.pdf |