Inlagd: 2025-04-10
RSK-nr enhet: ST
Ackumulatortank med slinga, användas för ackumulering av tappvarmvatten med förvarming. Produkten har ingen elektrisk uppvärming.
Ackumulatortank med slinga, användas för ackumulering av tappvarmvatten med förvarming. Produkten har ingen elektrisk uppvärming.
| RSK-nummer | 6220011 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 11003237 |
| GTIN | 7070644000318 |
| Produkt | Ackumulatortank OSO |
| Produktnamn | Maxi Accu Geocoil - MAGC 1000 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1000L, 1000x2100mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10 bar |
| Effekt/Eldata | slinga 4.0 m² |
| Funktion | - |
| Utförande | golvstående |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 11003237 |
|---|
| GTIN | 7070644000318 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material tank panna/beredare | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material ytterhölje | Stål |
| Ytskydd i tank | Obehandlad |
| Volym/Innehåll | 870 l |
| Max. drifttemperatur | 95 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Material isolering | Mineralfiber |
| Med dykrör | Ja |
| Återcirkulationsanslutning | Ja |
| Med avtappningsmöjlighet | Ja |
| Vertikal placering | Ja |
| Höjd | 2100 mm |
| Diameter | 1000 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga |
| Dimension tappvarmvatten | 2" (50) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 2300 | ||
| Vikt (kg) | 245 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_600_6220011.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6220011 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 11003237 |
| GTIN | 7070644000318 |
| Produkt | Ackumulatortank OSO |
| Produktnamn | Maxi Accu Geocoil - MAGC 1000 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1000L, 1000x2100mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10 bar |
| Effekt/Eldata | slinga 4.0 m² |
| Funktion | - |
| Utförande | golvstående |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 11003237 |
|---|
| GTIN | 7070644000318 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material tank panna/beredare | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material ytterhölje | Stål |
| Ytskydd i tank | Obehandlad |
| Volym/Innehåll | 870 l |
| Max. drifttemperatur | 95 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Material isolering | Mineralfiber |
| Med dykrör | Ja |
| Återcirkulationsanslutning | Ja |
| Med avtappningsmöjlighet | Ja |
| Vertikal placering | Ja |
| Höjd | 2100 mm |
| Diameter | 1000 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga |
| Dimension tappvarmvatten | 2" (50) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 2300 | ||
| Vikt (kg) | 245 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_600_6220011.pdf |
|---|---|